Newsletter WŻCh w Polsce – marzec 2022

1 marca 2022

„Panie Jezu, który w cieniu Twojego krzyża widzisz stale uzbrojone ręce, zmiłuj się nad nami!
Przebacz nam, Panie, jeśli, nie zadowalając się gwoździami, którymi przebiliśmy Twoją rękę, nadal poimy się krwią umarłych rozszarpanych orężem.
Przebacz nam, Panie, że te ręce, które stworzyłeś, aby nas strzegły, stały się narzędziami śmierci”.
fragm. modlitwy bpa Mimmo Battaglii
odczytanej przez Papieża Franciszka 16.03.2022

Skrót najważniejszych informacji miesiąca

  • Święto patronalne Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego
  • Sztuka pasyjna – spotkanie online [27 marca]
  • Osoby niewierzące w rodzinie – spotkanie online [21 kwietnia]
  • Nasze siostry i nasi bracia z Ukrainy
  • Z Maryją do Ain Karim 2022 [22-29 maja]
  • Spotkanie Eurolinków i Asystentów Kościelnych [3-6 czerwca]
  • Warszawa: rozpoczęcie rekolekcji w życiu codziennym
  • Wspomnienie o Zdzisławie Myślickiej (1934-2022)
  • Apel do używających Facebooka

Święto patronalne Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego

Drodzy Członkowie i Sympatycy Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Polsce!

W tym roku nasze wspólnotowe święto patronalne obchodzone w dniu Zwiastowania Maryi 25 marca zbiega się z ważnymi wydarzeniami dla Kościoła i świata.

W tym dniu papież Franciszek dokona Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Jednocześnie – w łączności z Ojcem Świętym – we wszystkich krajach i diecezjach świata zostanie dokonany ten sam akt. W Polsce nastąpi to we wszystkich kościołach o godz. 17.00, a ponadto zostaną odprawione Msze św. w intencji pokoju w Ukrainie oraz nawrócenia Rosji.

Światowa Rada Wykonawcza w swoim liście (Project 177) zaprasza nas do spojrzenia na nasze rany i cierpienia jak na miejsce spotkania z Bogiem. Podobnie jak u świętego Ignacego mogą się one stać punktem zwrotnym w naszym życiu. Podobnie jak trwająca wojna, która może stać się momentem nawrócenia dla świata, może stać się początkiem budowania cywilizacji miłości. Nie stanie się to jednak samo, potrzeba naszej współpracy i naszego świadectwa. W czasie, kiedy wiele osób pyta „gdzie jest Bóg?”, musimy umieć Go rozpoznawać w tych, którzy potrzebują naszej pomocy. Niech nie zatrzymuje nas strach ani lęk o naszą przyszłość. Niech prowadzi nas ignacjańskie MAGIS w przeżywaniu każdego dnia.

Tragedia wojny ujawnia wartość naszej codzienności, dobrodziejstwo zwykłej pracy i szczęście powszednich czynności. Życzę Wam i sobie z okazji naszego święta, abyśmy Bogu, który JEST, byli wdzięczni za każde „tu i teraz”.

Marta Lewandowska-Harasimowicz
Prezydent WŻCh w Polsce


Sztuka pasyjna – spotkanie online [27 marca]

W lutym mieliśmy okazję wysłuchać ciekawej prelekcji na temat wizerunków Maryi na ikonach. Kontynuując wątek sztuki, która przybliża nas do bycia w obecności Bożej, w Wielkim Poście o. Mateusz Orłowski SJ zgodził się opowiedzieć nam o ikonach i obrazach ukrzyżowania (symbolika, różne podejścia w przedstawianiu tej sceny w historii sztuki).

Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27.03 o godz. 19.00. Będzie ono otwarte dla chętnych. Odbędzie się na platformie Zoom, więc proszę podawajcie link tylko osobom, które znacie – nie udostępniajcie go na publicznych forach.

Dane do logowania na zoom 27.03 godz.19.00:
https://us02web.zoom.us/j/89143794344pwd=ZGptamlncEFQWENFcUhRQXhMck0xUT09

Agnieszka Pawela, WŻCh Poznań


Osoby niewierzące w rodzinie – spotkanie online [21 kwietnia]

Zapraszamy na drugie ogólnopolskie spotkanie online poświęcone tematowi osób niewierzących w rodzinie w czwartek 21 kwietnia o godzinie 18.30. Spotkanie potrwa ok. 2 godziny.

W temat, jak rozmawiać o Bogu i wierze z osobami niewierzącymi w rodzinie i naszym otoczeniu, wprowadzi nas p. Piotr Domaradzki, psycholog z Ruchu Focolari. Następnie zaprosimy Was do refleksji i dzielenia w małych grupach.

Na spotkanie zapraszamy wszystkich zainteresowanych członków WŻCh, a także osoby, które znacie, zmagające się z takim problemem w swoich rodzinach lub wśród znajomych. Przekażcie im nasze zaproszenie.

Zgłoszenia prosimy przesyłać do 18 kwietnia 2022 na adres: [email protected]. Osobom zainteresowanym wyślemy link ZOOM do spotkania.

Zespół ds. Rodziny oraz grupa przygotowująca spotkanie koordynowana przez wspólnotę św. Andrzej Bobola z Warszawy
Nasze siostry i nasi bracia z Ukrainy
Jako wspólnota (zbiorowo i indywidualnie) podejmujemy różne działania na rzecz Ukraińców uciekających przed wojną. Podzielmy się doświadczeniem tych spotkań – opowiedzmy o smutku i radości oraz o potrzebach, których my nie potrafimy zaspokoić, ale może umie to ktoś inny…

Zapraszam do przesyłania świadectw, które pokażą nasze apostolstwo i pomogą nam szukać dróg wsparcia w długiej perspektywie czasowej.
[[email protected]]
Marcin Telicki, WŻCh Poznań


Z Maryją do Ain Karim 2022 [22-29 maja]

Zaproszenie do kontemplacji w drodze przez Podhale i Tatry w dniach 22-29 maja 2022

Jeśli bliskie jest Ci:
– bycie w drodze, aktywny wypoczynek, wędrowanie (po Tatrach)
– adoracja, bycie w ciszy, w bliskości z przyrodą, Bogiem i odkrywanie śladów Jego obecności w tu i teraz, w relacjach i spotkaniach
– spotkanie z Maryją i jej sposób przyjmowania Boga, Jego zaproszeń, darów, trudów i przeżywania codzienności,
– rozmowa z drugim człowiekiem i towarzyszenie mu w drodze
i masz czas w terminie 22-29.05.2022 to być może jest to zaproszenie właśnie dla Ciebie.

Ramowy plan:
Niedziela 22.05.2022 – dojazd do domu Ain Karim (Zakopane-Antałówka)
Dom Ain Karim w dzielnicy Zakopanego – Antałówka – (https://pl-pl.facebook.com/domnapardalowce/) został założony przez ks. Blachnickiego, a obecnie jest prowadzony przez Instytut Niepokalanej Matki Kościoła. Sprawdzona miejscówka! Piękny dom z klimatem, kaplicą z Najświętszym Sakramentem otwartą 24 godziny na dobę. Cicha, urokliwa okolica, pokoje 2-3-4 osobowe, kuchnia z wyposażeniem (więc dla chętnych jest możliwość przygotowywania posiłków na miejscu).

23.05-28.05 – 6 dni wędrowania po Tatrach i Podhalu (w tym możliwość odwiedzin u zaprzyjaźnionych sióstr urszulanek w Ludźmierzu – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala)

29.5 powrót do domów (chyba, że chcesz i czasowo możesz zostać tu dłużej i zdobywać kolejne szczyty)
Koszty: nocleg ok 50 zł/os/dzień + koszty dojazdu do i z Zakopanego, wyżywienie, busy, by podjechać na tatrzańskie szlaki, bilety wstępu do TPN.

Jeśli jesteś zainteresowana/y udziałem lub masz pytania – proszę o kontakt.
Zgłoszenia osób chętnych zbieram do 10 kwietnia 2022. Kontakt: [email protected]

W Ain Karim jest 10 miejsc. Gdyby była potrzeba kolejnych noclegów będziemy ich szukać w okolicy.

Aleksandra Pakalska, WŻCh Toruń


Spotkanie Eurolinków i Asystentów Kościelnych [3-6 czerwca]

Drodzy Członkowie Wspólnoty w Polsce,
Mamy dla Was wyjątkowe zaproszenie do włączenia się w międzynarodowe spotkanie Eurolinków i Asystentów Kościelnych naszej Wspólnoty z całej Europy.

Spotkanie planowane jest w dniach 3-6 czerwca 2022, w weekend Zesłania Ducha Świętego w Konstancinie-Jeziornie i w Warszawie. Tematem spotkania będzie nasze przeżywanie i praktykowanie synodalności w Kościele i świecie. Tytuł spotkania i szczegółowy program będzie gotowy już wkrótce.

Ze względu na wojnę na Ukrainie oraz związaną z nią trudną sytuację w naszym regionie i w Europie ostateczną decyzję o tym, czy spotkanie odbędzie się na żywo przesunęliśmy na połowę kwietnia 2022. Jednak już dziś chcemy Was tym spotkaniem zainteresować i zaprosić do włączenia się i pomocy organizacyjnej.

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego planujemy spotkanie ze Wspólnotą lokalną w Warszawie, a także ze wszystkimi osobami z Polski, które chciałyby na tę okazję do nas przyjechać. Zapraszamy Was wszystkich bardzo serdecznie! Pierwsza część spotkania planowana jest w małych grupach w różnych punktach miasta, a druga część – Eucharystia i wspólne świętowanie – posiłek, kawa, rozmowa – w Jezuickim Centrum Społecznym.

Jednocześnie chcielibyśmy poprosić Was o pomoc w organizacji spotkania, a zwłaszcza wspólnego dnia Zesłania Ducha Świętego w Warszawie. Potrzebujemy Waszej pomocy w poniższych zadaniach / obszarach:
? Obsługa recepcji w Domu Rekolekcyjnym w Konstancinie-Jeziornie w piątek, 3 czerwca od południa do godziny 19.00 – potrzebne dwie osoby.
? Powitanie i odbiór gości z lotniska – osoby dysponujące samochodem i czasem w piątek, 3 czerwca w ciągu dnia. Jest to zwyczaj praktykowany w naszej Wspólnocie przy okazji spotkań międzynarodowych, zarówno światowych jak i europejskich – członkowie wspólnoty goszczącej witają naszych gości na lotnisku i zwykle w grupach kilku-osobowych przewożą ich na miejsce spotkania.
? Przygotowanie drobnych – symbolicznych upominków z Polski dla uczestników spotkania (ok. 50 osób – dokładna liczba do potwierdzenia).
? Włączenie się w przygotowanie Eucharystii na Zesłanie Ducha Świętego – dowolne części, np. czytania i zaśpiewanie psalmu, przygotowanie kilku pieśni w różnych językach: polskim, angielskim, francuskim. Zapraszamy też osoby, które grają na instrumentach muzycznych. Jest to Zesłanie Ducha Świętego, więc będziemy modlić się w wielu językach
? Przygotowanie lub zamówienie ciepłego posiłku i deseru – w polskim stylu? Uczestnicy spotkania przyjadą do Warszawy z Konstancina przed południem z kanapkami lub drobną przekąską. Po Eucharystii chcielibyśmy zaprosić nas wszystkich na ciepły posiłek.
? Włączenie się w przygotowanie spotkań w małych grupach w różnych punktach miasta Warszawa – przed Eucharystią. Głównym tematem spotkania jest synodalność, która obejmuje również nasze wychodzenie do świata i dialog ze środowiskami / grupami na peryferiach, marginalizowanymi, ubogimi. Chcemy, aby ten dzień był nie tylko naszym wspólnym świętowaniem jedności w różnorodności we Wspólnocie Życia Chrześcijańskiego, ale także wyjściem – do miasta, świata…

Do ostatniego zadania zapraszamy osoby, które angażują się społecznie w różnych środowiskach w Warszawie. Chcielibyśmy zaprosić Was do opowiedzenia o tym, co robicie, a może także do pokazania Waszych zaangażowań. Grupy mogą komunikować się kilku językach, a także możliwe jest zorganizowanie tłumaczenia. Jest to Zesłanie Ducha Świętego, więc wszystko jest możliwe

Mamy nadzieję, że udało nam się zaciekawić Was i zaprosić do wspólnego spotkania. Liczymy na waszą obecność w Dniu Zesłania Ducha Świętego. Bardzo czekamy również na Waszą pomoc. Osoby, które chcą zaangażować się w którymś z powyższych zadań / obszarów, prosimy o kontakt z Kasią Artemiuk – członkiem Euroteamu ([email protected]) lub Tsedale Sawicką – naszym Eurolinkiem ([email protected])

Katarzyna Artemiuk i Tsedale Sawicka, WŻCh Warszawa


Warszawa: rozpoczęcie rekolekcji w życiu codziennym

Mszą św. w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w I niedzielę Wielkiego Postu rozpoczęły się 18. już radiowe rekolekcje ignacjańskie w ciągu życia, które organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego we współpracy z Radiem Warszawa i ojcami jezuitami. Eucharystii przewodniczył ks. Mariusz Wedziuk, dyrektor Radia Warszawa.

Rekolekcje zaczęły się w wyjątkowo trudnym czasie, kiedy za naszą wschodnią granicą trwa wojna. Nawiązał do tego w swojej homilii o. Leszek Mądrzyk SJ. Przywołał słowa refrenu powtarzanego w czasie śpiewu psalmu responsoryjnego: „Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu”. – Bądź z nami, Panie, z tymi, którzy cierpią na Ukrainie, z tymi, którzy chcą ich przyjąć, z tymi, którzy mogą doprowadzić do zatrzymania tej wojny – mówił o. Leszek. Nawiązał do fragmentu Ewangelii mówiącego o kuszeniu Jezusa na pustyni. – Jeżeli szatan znalazł sposób i odwagę, żeby kusić Jezusa, to co dopiero powiedzieć o nas. Dodał, że każdy doświadczy próby kuszenia. Jezus trzymał się Słowa Bożego. Ono stało się dla Niego tarczą w chwili pokusy. Podobnie może być i w naszym życiu. Jeżeli będziemy głęboko zasłuchani w Słowo, to ono będzie pomocą w chwilach pokusy i walki, pomoże dostrzec podstępy Złego. W Wielkim Poście Kościół wzywa nas do nawrócenia, do wyjścia na pustynię.

Pomocne w tym mogą być rekolekcje ignacjańskie w życiu codziennym. Istotą tych rekolekcji jest przedłużony czas modlitwy w ciągu dnia, a także rozmowa z osobą towarzyszącą raz w tygodniu. Myślą przewodnią tegorocznych rekolekcji jest motto trwającego Roku Ignacjańskiego „Ujrzeć wszystko na nowo w Chrystusie”. Każdy z nas jest zaproszony, aby w tym czasie „ujrzeć wszystko na nowo w Chrystusie”.
Rekolekcje rozpoczęły się dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci śp. Maliny Klamut, która przez wiele lat była zaangażowana w ich organizację oraz towarzyszenie ich uczestnikom. Zgłosiło się na nie 112 osób nie tylko w Warszawy i okolic, ale także z innych miast oraz spoza granic naszego kraju, np. z Francji, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii. Wspiera ich duchowo w cotygodniowych rozmowach 31 osób towarzyszących, w tym 6 jezuitów oraz 2 siostry zakonne. Pozostali to osoby świeckie z warszawskiej WŻCh.

Beata Mikołajczuk-Gąska, Warszawa


Wspomnienie o Zdzisławie Myślickiej (1934-2022)

Zdzisława Myślicka, członek wspólnoty „Fiat” w Łodzi, odeszła do Pana 1 marca 2022.

Zdzisia urodziła się w 1934 roku w Zaostrowieczu, pow. Nieśwież, na terenie dzisiejszej Białorusi. W 1945 roku rodzice razem ze Zdzisią przybyli z okręgu Baranowicze do Łodzi jako repatrianci. Tutaj podjęła naukę szkolną i kontynuowała kształcenie na Uniwersytecie Łódzkim, uzyskując dyplom magistra biologii, a następnie stopień doktora nauk przyrodniczych. Jako pracownik naukowy i dydaktyczny pracowała aż do emerytury w Muzeum Przyrodniczym UŁ.

Przygodę z duchowością ignacjańską rozpoczęła w latach 1991-1992, kiedy to uczestniczyła wraz z innymi osobami w czterech Tygodniach ĆD, prowadzonych przez o. Jacka Pleskaczyńskiego SJ w jezuickiej Parafii Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi. Jednym z owoców tych rekolekcji było utworzenie prewspólnoty, która dwa lata później przyjęła nazwę Emaus. Zdzisia była jej członkiem do 1998 roku. Następnie zaczęła uczestniczyć w spotkaniach prewspólnoty przy Parafii Zmartwychwstania Pańskiego. Od 1999 roku pełniła w niej posługę animatora. Prewspólnota przyjęła później nazwę Fiat. W roku 2000 Zdzisia podjęła Przymierze stałe i pogłębiała swoje powołanie do WŻCh poprzez częste uczestnictwo w rekolekcjach ignacjańskich, sesjach i spotkaniach ogólnopolskich oraz kontakt ze stałym spowiednikiem.

Była bardzo zatroskana o sprawy Ojczyzny, co uwidoczniło się szczególnie w czasie stanu wojennego w Polsce, kiedy to nie zważając na niebezpieczeństwo, podejmowała trudne zadania w Solidarności. Potem angażowała się w działalność Stowarzyszenia Penitencjarnego „Patronat”, odwiedzając wraz z innymi członkami WŻCh więźniów w Areszcie Śledczym oraz pomagając ich rodzinom w punkcie charytatywnym. Angażowała się w parafii oo. jezuitów, porządkując książki z biblioteki parafialnej oraz dokumenty. Czasem była jak pogotowie ratunkowe, gdy np. ktoś potrzebował pomocy. Miała w sobie szczególną wrażliwość na osoby oddalone od Kościoła. Była bardzo otwarta i gościnna, potrafiła otworzyć swój dom na spotkania przyjacielskie i rozmowy duchowe. Kiedy już brakowało jej sił do podejmowania zewnętrznych zaangażowań, otaczała innych swoją troską i modlitwą. Zdzisia pozostaje w naszej pamięci jako wierny członek WŻCh, osoba serdeczna, ciepła i obdarzająca uśmiechem.

Wspomnienie o Zdzisi spisały: Małgorzata Sosińska i Krystyna Seremak


Apel do używających Facebooka

Drodzy WŻCh-owcy i Sympatycy WŻCh!

Aby o naszej wspólnocie, naszych dziełach apostolskich, duchowości ignacjańskiej mogło dowiedzieć się więcej osób, potrzeba naszego wspólnego działania. Bardzo prostego, a jednocześnie bardzo potrzebnego. Jak wiecie mamy ogólnopolski fanpage WŻCh (https://www.facebook.com/wzchPL/) i wiele wspólnot lokalnych posiada swoje strony. Umieszczamy tam różne informacje – to bardzo cieszy, ale… Wiecie jak działa Facebook? Aby posty były widoczne dla większej ilości użytkowników, powinny być przez wiele osób udostępniane, komentowane i lajkowane. Dokładnie w takiej kolejności FB punktuje. A zatem – do dzieła! Zacznij działać! Zróbmy w sieci więcej ruchu!

A jeśli każdy z nas zaprosi do polubienia naszego fanpage’a choćby jedną osobę, to… 🙂

Kinga Waliszewska, WŻCh Poznań
Zespół ds. Promocji