Newsletter WŻCh w Polsce – grudzień 2016

20 grudnia 2016

 

Skrót najważniejszych informacji miesiąca:

 • Nabierzcie Ducha i podnieście głowy!
 • [WŻCH USA] Życzenia Świąteczne
 • Ogrzej bezdomnych…
 • Centrum Arrupe zaprasza na sesje
 • Rodzina: dar i zadanie Ogólnopolskie spotkanie WŻCh w Poznaniu
 • Na rekolekcje ignacjańskie…
 • Proszą nas o modlitwę w intencjach…
 • A w dzień Objawienia Pańskiego…
 • Medytacja 17.12.2016
 • Złoty Jubileusz WŻCh – Projects 166

Tak jak pasterze betlejemscy napełnijmy swe oczy zdziwieniem i zachwytem, kontemplując w Dzieciątku Jezus Syna Bożego.
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) December 24, 2016

Nabierzcie Ducha i podnieście głowy!

(Łk 21, 28)


[WŻCH USA] Życzenia Świąteczne

„Let us all rejoice in the Lord, for our Savior has been born in the world. Today true peace has come down to us from heaven.” Entrance Antiphon, Christmas Mass May the graces and blessings of Christmas pour over you. May the peace and silence rest within you. May the light fill your joy now and always. Rev. Thomas Keating, O.C.S.O. Wishing you and yours serenity and peace during this Christmas season & much joy in the coming year…

Sincerely, Ed Plocha President, CLC-USA & the CLC-USA Executive Council


Ogrzej bezdomnych…

Potrzebne są piecyki, kołdry, ciepła odzież, a przede wszystkim dużo serca.

Zbliża się zima, szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych i ubogich, których nie stać na ogrzanie mieszkania. Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie organizuje dla nich wsparcie.

„W zeszłym roku dzięki pomocy dobrych ludzi piece trafiły do Gosi i Ryśka, Bożeny i Pawła, do Zbyszka, Mirka i Gosi, do Mariusza, Maćka i Elwira, a także do Janka Muzykanta i jego sąsiada Krzyśka. Jola, pani Janinka i pani Klaudia dostały dobre grzejniki. Pani Alicji mogliśmy kupować kolejne 20 litrów paliwa do piecyka, a trzem innym starszym paniom płacić za prąd. Były też śpiwory i pierzyny, zimowe buty i ubrania, a w każdy czwartek gorąca zupa przed Pałacem Kultury dla setki bezdomnych” – piszą członkowie wspólnoty, prosząc i w tym roku o hojność. więcej… >


Centrum Arrupe zaprasza na sesje

PROPOZYCJE 2017

więcej informacje na stronie Centrum Arrupe http://www.arrupe.org/

Sytuacje konfliktowe w szkole – Gdynia

Szkolenie adresowane jest do nauczycieli wszystkich poziomów szkół. Jego celem jest zapoznanie uczestników z metodami przekuwania konfliktów w okazję do rozwoju szkolnej społeczności oraz wyposażenie ich w umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach na poziomie relacji nauczyciele-uczniowie i nauczyciele-rodzice. Odpowiemy sobie między innymi na pytanie: Jak stworzyć solidarną wspólnotę uczniów w obliczu różnorodności przekonań oraz jak wychowywać ponad podziałami. Szkolenie zawiera zarówno elementy wykładowe jak i zajęcia warsztatowe.

Termin: 24-26.02.2017 r. /piątek od godz. 17.00, niedziela do godz.13.30/
Miejsce: Gdynia, ul. Tatrzańska 35 /Zespół Szkół Jezuitów/

W życiu nie ma porażek, są tylko lekcje

Zapraszamy na sesję o upadkach i kryzysach bohaterów biblijnych zatytułowaną „W życiu nie ma porażek, są tylko lekcje”, która odbędzie się w Warszawie Falenicy. Uczestnicy przekonają się, że upadki, kryzysy i próby, jakimi jesteśmy w życiu poddawani, mogą być błogosławieństwem i okazją. Dowiedzą się jak przekuć trudne momenty życia w bogactwo, które daje wewnętrzny pokój i mądrość. Szczególnie zaproszeni są nauczyciele i wychowawcy, którzy borykają się z trudnymi sytuacjami w szkole. Na sesji poznają narzędzie przydatne w analizie trudnych sytuacji wychowawczych.

Termin: 17-19.03.2017 r. /piątek od godz. 17.00, niedziela do godz.13.00/
Miejsce: Warszawa, ul. Olecka 30 /Europejskie Centrum Komunikacji i Kultury/

Serdecznie zapraszamy!


Rodzina: dar i zadanie Ogólnopolskie spotkanie WŻCh w Poznaniu

Dnia 3 grudnia 2016 odbyło się w Poznaniu spotkanie pt. Rodzina: dar i zadanie. WŻCh na drogach współczesnej rodziny, skierowane do przedstawicieli całego WŻCh Polska. Na spotkaniu było 20 osób z 4 ośrodków: Poznań, Kraków, Toruń i Warszawa.

Spotkanie przebiegało według następującego planu;

 • Małżeństwa we Wspólnocie Życia Chrześcijańskiego – nasza misja wewnątrz WŻCh
 • Co Wspólnota Życia Chrześcijańskiego ma do zaproponowania małżeństwom i rodzinie – gdzie jesteśmy posłani
 • W stronę spotkania europejskiego Rodzina Dar i zadanie 2017

Bardzo ciekawe były dzielenia z poszczególnych ośrodków i podsumowując mamy w Polsce ogromną różnorodność wynikająca z tradycji i potrzeb: są to albo wspólnoty dla małżeństw albo spotkania dla małżeństw. Widzimy wielką potrzebę towarzyszenia młodym małżeństwom jest to dla nich czas dostawania, który z czasem owocuje we wspólnocie. Ważne jest stworzenie pola dla mężczyzn, które odpowiada im naturalnym potrzebom i rolom (funkcje gospodarza, ochronne, ale także miejsce na przygodę, ryzyko i wyzwanie)

Najwięcej czasu zajęło nam dzielenie w bloku II zobaczyliśmy jednak, że aby dobrze pomagać innym musimy zadbać o tych, którzy mają być posłani… o robotników. Nasza misja na zewnątrz będzie na tyle skuteczna, jeśli zadbamy o małżeństwa i rodziny wewnątrz WŻCh. Pomysłów na pracę na rzecz rodziny mamy dużo: małżeństwa w kryzysie, pary niesakramentalne, narzeczeni, młode małżeństwa, małżeństwa bezdzietne, przygotowanie młodych do bierzmowania.

W tym wszystkim potrzeba dobrego świadectwa jakie możemy dawać indywidualnie i jako wspólnota. Nie musimy jednak robić wszystkiego ani wyważać otwartych drzwi, warto korzystać z doświadczeń innych, dzielić się materiałami, współpracować a przede wszystkim KOMUNIKOWAĆ się. Nie ma innej ani lepszej drogi jak spotkania i wymiana doświadczeń.

Blok III był najtrudniejszy, bo czasu było już mało a rozmaitość pomysłów trudna do ogarnięcia, wyłoniły się dwie wizje spotkania europejskiego:

 1. spotkanie dla rodzin z warsztatami, dzieleniem i wspólną zabawą
 2. spotkanie nt. rodzin bardziej konferencyjno-formacyjne z elementami integracji

Oba kierunki są ważne i warte podjęcia, jako pierwsze spróbujemy podjąć w 2017 na Morasku spotkanie dotyczące rodziny w formule konferencyjno- formacyjnej.

Zostały już rozesłane zaproszenia do wspólnot europejskich być może w kontekście spotkania światowego w Madrycie będzie to część większej całości.

W 2018 roku warto podjąć temat spotkania dla rodzin, którego plan już prawie cały opracował Radek Lebowski i uważam, że jest bardzo ciekawy ważny i wart zrealizowania!


Na rekolekcje ignacjańskie…

 • Fundament, Zakopane (10.01.2017 – 15.01.2017)
 • Jak zrealizować swoje powołanie? Falenica (13.01.2017 – 15.01.2017)
 • Terapia chorób duchowych, Falenica (13.01.2017 – 15.01.2017)
 • Spotkania Małżeńskie – rekolekcje dla małżeństw, Gdynia (13.01.2017 – 15.01.2017)
 • Fundament, Czechowice (14.01.2017 – 19.01.2017)
 • I, II, III, IV, S – klasyczna (D. Wiśniewski SJ), Częstochowa (14.01.2017 – 22.01.2017)
 • I, II, III, Kalisz (14.01.2017 – 22.01.2017)
 • Z indywidualnym prowadzeniem, Kalisz (14.01.2017 – 22.01.2017)
 • Szkoła Kontaktu z Bogiem (rekolekcje ignacjańskie dla młodzieży), Suraż (20.01.2017 – 24.01.2017)
 • I, II, III, IV, S – Miłość jest wszystkim (J. Augustyn SJ), Czechowice (21.01.2017 – 29.01.2017)

Proszą nas o modlitwę w intencjach…

 • Pokornie proszę o modlitwę w intencji nawrócenia i przemiany serca dla żony Anety w dniu jej urodzin. Wielki Bóg zapłać.Niech dobry Bóg wszystkim modlącym się błogosławi. Pozdrawiam serdecznie Sebastian z Gdańska.
 • Proszę o modlitwę w intencji nawrócenia Pawła, Karoliny i Karola
 • błagam o modlitwe w intencji trudnej beznadziejnej prosze o pomoc modlitwa bardzo dziekuje
 • Proszę o modlitwę w następujących intencjach; O zdrowie i długie lata życia oraz potrzebne łaski dla Rodziców Aliny i Zenona oraz Genowefy i Edwarda. O miłość odwzajemnioną dla Bogdana, aby znalazł dobrą kobietę, z którą będzie mógł stworzyć szczęśliwą rodzinę oraz o potrzebne łaski dla niego i Bożą opiekę na każdy dzień. O Boże błogosławieństwo dla narzeczonych Moniki i Damiana, aby Jezus był obecny w ich codziennym życiu. Niech ich wzajemna miłość z każdym dniem się pogłębiała. O uzdrowienie Damiana z nerwowości. O potrzebne łaski dla Kamili i Dominika aby Jezus im błogosławił w każdym dniu ich wspólnego życia małżeńskiego, a Maryja otaczała ich swoją opieką. W intencji Pauliny i Artura aby ich miłość małżeńska była coraz silniejsza, aby mieli zdrowe potomstwo. Niech Jezus im błogosławi każdego dnia, a Matka Boża niech otacza ich opieką w dalszym wspólnym życiu. O zdrowie dla Krystyny, aby po raz kolejny pokonała raka. Bóg zapłać Paulina

A w dzień Objawienia Pańskiego…


Medytacja 17.12.2016

Idźcie i głoście

1. Znak Krzyża św.

2. Modlitwa przygotowawcza zwyczajna: Proszę Cię Boże, Panie mój, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Twojego Boskiego Majestatu.

3. Wprowadzenie I (Fragment Ewangelii: Mt 9,35-10,1.6-8)

Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w tamtejszych synagogach, głosił Ewangelię królestwa i leczył wszystkie choroby i wszystkie słabości. A widząc tłumy ludzi, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce nie mające pasterza. Wtedy rzekł do swych uczniów: żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Wtedy przywołał do siebie dwunastu swoich uczniów i udzielił im władzy nad duchami nieczystymi, aby je wypędzali i leczyli wszystkie choroby i wszelkie słabości. Tych to Dwunastu wysłał Jezus, dając im następujące wskazania: Nie idźcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego! Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela. Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!

Obraz do modlitwy: zobacz tę scenę i spróbuj się w niej umiejscowić, zobacz Jezusa z uczniami, kiedy ich nauczał. Przyjrzyj się twarzy Jezusa i uczniom.

(1 minutowe rozmyślanie)

Wprowadzenie II (Prośba o owoc modlitwy): Proszę Cię, Panie Jezu, abyś w darze łaski przyszedł do mnie i dał mi poznać do kogo, do jakiego świata mnie posyłasz.

4. Punkta:

Punkt 1: Jezus głosił Ewangelię królestwa i leczył wszystkie choroby i wszystkie słabości. A widząc tłumy ludzi, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce nie mające pasterza.

Jezus mówi do nas w naszej codzienności. Czy słyszę głos Jezusa w moim życiu? Jezus widzi tłumy, widzi pojedynczego człowieka, widzi jego słabości, udręki, bóle, widzi mnie. Czy mam świadomość obecności Jezusa i działania Jego łaski w moim życiu? Podziękuję Jezusowi za dar Jego obecności i miłości wobec mnie.

(6 minutowe rozmyślanie)

Punkt 2: Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo.

Czy czuję się jednym z robotników Pana? Jakim jestem robotnikiem? Czy mam w sobie pragnienie pełnienia woli Bożej w świecie? Czy odpowiadam na Boże poruszenia? Popatrzę na swoje życie jak na dowód Bożej miłości, dzięki której mogę realizować Boże plany w świecie, w codzienności, w swoim życiu.

(6 minutowe rozmyślanie)

Punkt 3: Tych to Dwunastu wysłał Jezus (…) Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie.

Jestem wśród tych, których Jezus posyła. Do jakiego świata posyła mnie Pan Bóg? Czy zgadzam się na to posłanie, na głoszenie Królestwa Niebieskiego w świecie? Jakim jestem świadkiem Jezusa w świecie, w swoim otoczeniu, w pracy, w rodzinie?

(6 minutowe rozmyślanie)

5. Rozmowa końcowa: Porozmawiaj z Jezusem jak z przyjacielem o tym, co wydarzyło się na tej modlitwie.

(3 minutowe rozmyślanie)

6. Ojcze nasz…

7. Znak Krzyża św.

(autorzy rozważań: Dorota i Grzegorz Koneczniak)


Złoty Jubileusz WŻCh – Projects 166

Rok 2017 będzie rokiem Złotego Jubileuszu uchwalenia Zasad Ogólnych naszej Wspólnoty i przekształcenia się Federacji Wspólnot w jedną Światową Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego. Upamiętnieniu tego wydarzenia poświęcony jest 166 numer Projektów (ang. Projects). Szczególną okazją do świętowania Jubileuszu będzie święto patronalne naszej Wspólnoty – 25 marca, dzień Zwiastowania. Zapraszamy do lektury i zapoznania się z propozycjami sięgnięcia do naszej historii zawartymi w Projektach. Projects 166 – tłumaczenie z angielskiego (plik PDF).