Zdrapka Wielkopostna 2019

Zdrapka Wielkopostna 2019 | Odkryj energię do działania

#bestwielkipost #zdrapkawielkopostna

zdrapka 100x750 gif

Edycja piąta | Zapraszamy do udziału! | Dołącz i Zamów Zdrapkę!

Co to jest Zdrapka Wielkopostna?

Zdrapka Wielkopostna” to międzynarodowa akcja społeczna Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego organizowana od 2015 roku. Co roku w Środę Popielcową tysiące osób w Polsce i za granicą otrzymuje zdrapkę od swoich bliskich, wychowawców, proboszczów i duszpasterzy.

Celem akcji jest pomoc uczestnikom w świadomym przeżywaniu każdego dnia Wielkiego Postu. Ciekawa forma zdrapki pomaga w regularnym wykonywaniu proponowanych ćwiczeń duchowych, mających na celu uporządkowanie życia oraz pogłębienie relacji z Bogiem i ludźmi.

Pomocą dla uczestników są materiały umieszczane na stronie www.zdrapkawielkopostna.pl, na facebooku, twitterze i kanale YouTube oraz w prasie, radiu i telewizji.

Międzynarodowa Zdrapka Wielkopostna 2019

Przesłanie na rok 2019 brzmi „Każdego dnia żyj w mocy Bożego Ducha”. Odpowiada ono na hasło programu duszpasterskiego Konferencji Episkopatu Polski na lata 2017-2019: „Duch, który umacnia miłość”. Tegoroczna edycja nawiązuje również do słowa–klucza w nauczaniu papieża Franciszka  gaudium – radość i papieskich dokumentów mówiących o radości z życia przy Jezusie Chrystusie.

Światowa premiera wizerunku zdrapki odbyła się 13 lutego 2019 roku. Zdrapka rusza w Środę Popielcową, 6 marca, ostatnim dniem będzie Poniedziałek Wielkanocny, 22 kwietnia. Organizatorzy chcą dotrzeć do wszystkich środowisk, do ludzi wszystkich stanów, także do osób, które zatraciły relacje z Kościołem.


Odkryj zadanie!

4

Co odnajdziesz pod zdrapką? Wszystkie zadania są prosto sformułowane i w większości możliwe do wykonania natychmiast po odkryciu. Oto przykłady zadań z pierwszej i drugiej edycji kalendarza wielkopostnego:

 • Nie marnuj dzisiaj wody
 • Unikaj "śmieciowego jedzenia"
 • Odmów 3 razy Ojcze nasz
 • Zrób komuś miłą niespodziankę
 • Życzenia Świąteczne. Wyślij kartkę!

Proste zadania nie oznaczają wcale, że będą łatwe do wykonania. Przyłącz się i oceń to sam/a!

Ta zdrapka jest dla CIEBIE!


Czy przyda Ci się pomocnik w postaci atrakcyjnego kalendarza? Pomyśl, komu warto go podarować, aby ta osoba mogła odkryć jak Wielki jest Post i codziennie zyskać jakąś korzyść duszy i ciała! Zdrapkę rekomendujemy:

 • Rodzinom - przekonacie się jak to integruje :)
 • Parafiom – aby odkryć jak Wielki jest Post!
 • Zakochanym – sprawdź, czy każde z was odczyta zadanie tak samo
 • Studentom – przyczep ją w akademiku na lodówkę ;-)
 • Więźniom – aby przełamać rutynę dnia
 • Chorym – z wielu zadań płynie pocieszenie
 • Sportowcom – większość zadań można zrobić ćwicząc
 • Żołnierzom, policjantom, celnikom – w tym roku będzie także o Ojczyźnie!
 • Katechetom i opiekunom – młodzież uwielbia zdrapki i zadania!
 • Dzieciom – pamiętaj objaśnić dziecku treść napisane „językiem dorosłych”

O uczestnikach

 •  

  Pomysł świetny! Jaki jest rozmiar zdrapki? Jestem katechetą i rozważam zakup zdrapek dla uczniów.


Od 2015 roku Zdrapka Wielkopostna dociera do tysięcy ludzi dzięki pomocy wielu wspaniałych osób. Dobrze, że jesteście z nami!

O nas

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego (WŻCh, CLC) jest świeckim, światowym stowarzyszeniem katolickim, ruchem inspirowanym duchowością św. Ignacego z Loyoli wyrosłym z Sodalicji Mariańskich. Zdrapkę przygotowuje wspaniały zespół redaktorów: Anita, Agnieszka, Elżbieta, Kasia (x2), Grzegorz (x2), Michał i wielu zaproszonych gości. Poznaj osoby, które dbają o przebieg Zdrapki Wielkopostnej 2019:

 • Szymon Gajewski  – rzecznik prasowy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. +48 22 391 52 375)
 • Maciej Piech – zamówienia / dystrybucja (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. +48 690-922-096)
 • Radek Lebowski – inicjator / webmaster
 • Monika Małkowska – plastyk
 • Wojtek Koczorowski – inicjator / zarządzanie / redaktor

Zdrapkowa Mapa Polski

Miejsca w które trafiła Zdrapka Wielkopostna w 2019 roku.

Na Fanpage Zdrapki znajdziesz rozszerzony komentarz do codziennych zadań.

Literatura pomocnicza

Dzieki poniższym dwóm pozycjom można zadania zdrapkowe oprzeć o nie mniej potrzebne ćwiczenia intelektualne. Jeśli chcesz smakować Wielki Post także w ten sposób, polecamy te pozycje Wydawnictwa Kontrast które kreślą fundamenty Kościoła i odsyłają do pierwszych myśli o rodzącej się wspólnocie wiernych.


ecclesiaJak Jezus Chrystus dla nas tworzył swój Kościół
– to publikacja o Kościele. Książka, która swoją formą przypomina album, przedstawia zamysł Boga względem człowieka, wyrażający się w nieustannym proponowaniu mu drogi odkupienia, by podążając nią, mógł on po-wrócić do zażyłości ukazanej w KsiędzeRodzaju i by ponownie odnalazł się odpowiedzialnym za ład w Bożym świecie. Punktem kulminacyjnym tej Boskiej propozycji jest osoba Jezusa Chrystusa i Jego dzieło – odkupienia każdego i wszystkiego. Działając w Palestynie, zwołuje (stąd Ekklesia) Dwunastu i przekazuje im misję (słuszną sprawę) niesienia dobrej nowiny o możliwości odrodzenia miłosnej relacji z Bogiem. Publikacja chce pokazać inicjatywę Boga zwaną Kościołem od strony jego założyciela, inicjatora, ale i tego, który stanowi jego istotę. Publikacja w swojej strukturze przenosi Czytelnika w różne przestrzenie: w czas i warunki starożytne – by pokazać wagę kontekstu geograficzno-historycznego, wprowadza w sytuacje współczesnego człowieka czytaj więcej >

Abbas. Nowe odczytanie codzienności. Teksty wschodnich i zachodnich Ojców Kościoła
Teksty wczesnochrześcijańskie pokazują nam Kościół pierwszych wieków, wprowadzają w styl i rozumienie obecności w Kościele, wejście poprzez Kościół i w Kościele na drogę, jaką jest Jezus Chrystus. To drugi krok, po publikacji albumowej: Na skrzyżowaniu dróg (Ekklesia). Jak Jezus Chrystus dla nas tworzył swój Kościół, zawierający wypowiedzi Ojców Kościoła. Głównym celem jego wydania jest dostrzeżenie życia, jakie niesie, wprowadzając nas na drogę i dając światło prawdy, którą jest sam Pan – jak powiedział: Ja jestem drogą, i to jest prawda, i to jest życie. Chrześcijanie przełomu dwóch pierwszych wieków żyli tym, że Chrystus w Ewangelii łamie na kawałki małą ilość chleba i tak karmi wiele tysięcy osób, a ile koszy jeszcze zostaje! Dopóki chleby są całe, nikt nie jest nakarmiony, nikt nie jest posilony, a i nie wydaje się, by samych chlebów przybyło. czytaj więcej >

Jak zamówić Zdrapkę Wielkopostną?

Zamówienia są przyjmowane, do wyczerpania nakładu. Kliknij w przycisk na dole akapitu, a wtedy bedziesz mógł(a) sprawdzić dostępność zdrapki na stronie naszego partnera, firmy Playprint. Dystrybucja (wysyłka) zdrapek rozpocznie się 22 lutego 2019.

Materiały prasowe: https://zdrapkawielkopostna.pl/materialy/

*) formularz zamówienia udostępniła nam firma Playprint

Sprawdź dostępność zdrapki


Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce
ul. Rakowiecka 61, 02-532 Warszawa
NIP: 5213137346, REGON: 017235359
tel.: +48 733 734 777
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
nr konta: 22 1020 1013 0000 0202 0328 6929