images

30 listopada – 1 grudnia 2019

Biały Domek WŻCh i Jezuickie Centrum Społeczne ‘W Akcji’ w Warszawie

Tematem wiodącym naszego spotkania będzie przekraczanie granic - w sensie dosłownym i przenośnym, co jest nieodłącznie związane z migracjami. Są takie granice związane z kulturą, religią czy mentalnością, których przemierzanie może nas przemieniać, choć nie zawsze jest łatwe. Współpraca i relacje z migrantami nieustannie nas tego uczą. Chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami granic w świetle ostatniego orędzia na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, w którym Papież Franciszek przypomina nam, że chodzi nie tylko o migrantów, ale o nasze człowieczeństwo, o miłosierdzie, o sprawiedliwość społeczną i o to, by nikogo nie wykluczać.

Podsumujemy również nasz wyjazd do Stegny z dziećmi i mamami związanymi z JCS oraz zastanowimy się wspólnie nad ewentualną kontynuacją tej inicjatywy. 

Będziemy też kontynuować temat kultury gościnności w oparciu o materiały otrzymane od hiszpańskiej WŻCh. Tym razem skupimy się na sytuacji migracji w dzisiejszym świecie – z czego wynika i jak różne są jej wymiary.

Serdecznie zapraszamy osoby zaangażowane w obszarze migracji i uchodźstwa, a także wszystkich, którzy są tym tematem zainteresowani.Zgłoszenia i pytania prosimy kierować do 24 listopada 2019 na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dziś, 29 września 2019,po raz kolejny obchodzimy w Kościele Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Papież Franciszek przesyła nam poruszające orędzie 'Chodzi nie tylko o migrantów' , które mocno współbrzmi z troską o człowieka, świat, o jedność i integralność, o sprawiedliwość społeczną ...

Przeczytajcie sami: Orędzie Papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Droga Wspólnoto! Pośród codziennych zajęć zapominamy czasami o trudnej sytuacji uchodźców, którzy uciekają przed wojnami, biedą i nierównościami społecznymi, licząc na pomoc Europy - bardziej zamożnej i bezpiecznej części świata. W obliczu kolejnych tragedii dokonujących się na Morzu Śródziemnym Wspólnota Europejska wystosowała list, prosząc, byśmy nie byli obojętni. Potrzebne jest społeczne zaangażowanie, wstawienie się za tymi, którzy są słabi, lub wsparcie modlitewne. Dotknijmy sercem tego trudnego obszaru, gdzie nie ma prostych rozwiązań i odpowiedzi na wiele pytań.

Kolejne spotkanie otwarte Grupy Migracje miało miejsce Białym Domku przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie w upalny weekend 15-16 czerwca 2019. W spotkaniu uczestniczyły osoby z Warszawy i Gdyni (duchowo obecna była też z nami Kamila z Kalisza).

W sobotnie popołudnie naszym gościem była Beata, Polka od lat mieszkająca w Niemczech, która opowiedziała nam o tym, w jaki sposób przyjmowani są migranci u naszych zachodnich sąsiadów, na jakich zasadach działają organizacje udzielające im wsparcia i pomocy, a także jak w tych działaniach uczestniczą zwykli mieszkańcy, tak jak to się dzieje w miasteczku, w którym ona sama mieszka.

Następnie, w ramach bloku „Gościnności nie zapominajcie”, poświęconego kulturze gościnności, przygotowanego przez Tsedale, pochyliłyśmy się w sobotę nad dwoma tekstami: fragmentem z Księgi Rodzaju (Bóg w gościnie u Abrahama, Rdz 18, 1-14) oraz tekstem „Jaki/jaka jestem – przyjąć w gościnę Boga, który zaprasza do Wyjścia”.

Dzieląc się refleksjami, zwróciłyśmy uwagę na to, że serce Abrahama było już gotowe, aby w przybyszach rozpoznać Boga. Dotknąć Boga w każdym człowieku, jaki staje na naszej drodze to zadanie dla każdego z nas. Bóg objawił się Abrahamowi także w jego pragnieniach, tak samo objawia się nam – potrzebujemy uważności, aby rozpoznać nasze pragnienia, otwartości żeby je przyjąć i odwagi aby za nimi iść.

W tekście „Jaki/jaka jestem” poruszyło nas zdanie: „człowiek, który buduje życie wewnętrzne na wdzięczności wypływającej z uwielbienia Boga szanuje drugiego takim jakim jest, daje mu przestrzeń, szanuje świat i dba o niego, dostrzega jego piękno, dobro i prawdę, potrafi uczyć się w każdej sytuacji”.

Przyjęcie w gościnę Boga, który zaprasza do Wyjścia jest pierwszym krokiem, prowadzącym do następnych : do patrzenia na świat oczami i miłością Trójcy Świętej, do przyjęcia swojego powołania i odpowiedzi na wezwanie Boga aby działać tak jak On i do wyruszenia w drogę wraz z Jezusem w nadziei na zbudowanie Królestwa Bożego.

Była to zaledwie cząstka przebogatego materiału przygotowanego przez Tsedale, w oparciu o materiały wypracowane przez hiszpańską WŻCh. Jednak ze względu na późną godzinę musiałyśmy na tym poprzestać, przekładając resztę na następny dzień.

Wieczór spędziłyśmy u Magdy, której gościnność dorównywała Abrahamowej. Był to też czas na relację Kasi z Europejskiego Spotkania WŻCh w Wilnie, a dla nas okazja, aby pogratulować Kasi i cieszyć się z jej wyboru do Euroteamu.

IMG 2123           IMG 2128

W niedzielę, nawiązując do tematu poprzedniego spotkania, mówiliśmy o relacjach między islamem a chrześcijaństwem w świetle dokumentu „O ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia” podpisanego 4 lutego w Abu Zabi przez papieża Franciszka i wielkiego imama szejka Ahmad al-Tayyeb z kairskiego Uniwersytetu al-Azhar.

Przed lekturą dokumentu Alicja wprowadziła w jego kontekst, przedstawiając w dużym skrócie działania ojca świętego Franciszka, prowadzące do dialogu między wyznawcami tych religii. Bogusław uzupełnił jej wypowiedź, mówiąc o przełomie w stosunku Kościoła katolickiego do islamu, jaki nastąpił podczas Soboru Watykańskiego II, przypominając Deklarację Soboru Watykańskiego II o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich  „Nostra aetate” , wypowiedzi papieża Jana Pawła II oraz adhortację papieża Benedykta XVI „Ecclesia in Medio Oriente”.

IMG 2136Dzieląc się swoimi przemyśleniami po przeczytaniu tekstu, mówiliśmy o tym, że ten dokument to mocne zaproszenie wszystkich ludzi do budowania pokoju, dialogu, odpowiedzialności. Wiara w Boga prowadzi człowieka do tego, by w drugim zobaczyć brata, siostrę. Brat, siostra – to szczególna bliskość w której nie ma miejsca na słowo „mniejszość”. Dokument, podpisany w Abu Zabi, wbrew teoriom o nieuchronnym zderzeniu cywilizacji głosi, że religie nie są po to, aby ze sobą walczyć ale żeby współpracować. Papież i imam wiążą swoje nadzieje z młodymi ludźmi – tylko kształtowanie świadomości braterstwa od najmłodszych lat może przynieść właściwe owoce. Jest to praca dla każdego z nas. Autorzy dokumentu „proszą, aby stał się przedmiotem badań i refleksji we wszystkich szkołach, uniwersytetach i instytucjach formacyjnych, pomagając w ten sposób wychować nowe pokolenia, które przyniosłyby dobro i pokój innym”. Prośba ta skierowana jest także do naszych wspólnot.

Na chwilę powróciliśmy jeszcze do tematu z dnia poprzedniego i obejrzeliśmy film przygotowany przez Tsedale, decydując że temat kultury gościnności będziemy kontynuować na następnym spotkaniu.

Czasu mieliśmy już niewiele, ponieważ w Jezuickim Centrum Społecznym „W Akcji” rozpoczynała się gościna z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźcy. Była to dla nas okazja do włączenia się do przygotowań, a potem do wspólnego świętowania i do spotkania się z ludźmi, którzy opuścili swoje rodzinne strony i żyją teraz wśród nas. Dzieląc się potrawami z różnych stron świata, mieliśmy sposobność do spotkań, rozmów albo tylko wymiany uśmiechów i po prostu bycia ze sobą nawzajem. A także – a może przede wszystkim – dawania i przyjmowania gościnności.

 Tutaj znajdziecie relację z naszej wspólnej gościny w Jezuickim Centrum Społecznym

 

Podkategorie

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 22 1020 1013 0000 0202 0328 6929

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

Newsletter

Wysyłane raz w miesiącu najważniejsze informacje z życia wspólnoty narodowej.

© WŻCH Polska 2021
Wykonanie: Solmedia.pl