Zdjęcie nad możem, plaża, światło o zachodzie słońca, sylwetki ludzi.Zapraszamy na rekolekcje ignacjańskie dla osób z niepełnosprawnością ruchową i dla tych którzy chcą im pomóc.

Termin: 16-21.08.2021

Adres:
Europejskie Centrum Komunikacji i Kultury (ECCC)
Waszawa Falenica, ul. Olecka 30

Zapisy:

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekretariat ECCC, tel.: + 48 22 872 04 41
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rekolekcje prowadzą: o. Leszek Mądrzyk SJ, o. Wojciech Mikulski SJ

Podczas pobytu w ECCC obowiązywać będą zasady zapewniające bezpieczeństwo i zminimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest uczestnictwo w rekolekcjach online. Więcej informacji na stronie: eccc.pl

Od prawie 30 lat Wspólnota Życia Chrześcijańskiego "Święty Józef", z Warszawy, organizuje we współpracy z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego, rekolekcje ignacjańskie dla chorych na stwardnienie rozsiane (SM). Rekolekcje oparte są na Ćwiczeniach Duchowych św. Ignacego Loyoli i prowadzone przez jezuitów. Przeznaczone są dla osób chorych, niepełnosprawnych fizycznie, choć sprawnych umysłowo, które nie mogą pojechać do domów rekolekcyjnych, a bardzo potrzebują duchowego wsparcia i pomocy w odczytaniu Bożego planu w swoim życiu. Chorymi opiekują się wolontariusze, którzy też są zaproszeni do odprawienia swoich rekolekcji. Jest to więc możliwość przeżycia własnych, trochę innych rekolekcji.

Zdrapka wielkopostna z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem - już nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Zadania ze zdrapki wykonywało ponad pół miliona Polaków w kraju i za granicą, trafiły one także do mieszkańców Hong Kongu i Tajwanu. Dzięki członkom WŻCh na świecie (CLC/CVX), zdrapka promowana jest wśród katolików wschodniej Azji.

Zdrapka lubi środowisko multimedialne. Inspiracje z papierowej planszy uzupełnione zostały o filmowe komentarze publikowane na Facebooku, InstaTV i zdrapkowym kanale YouTube. W internecie publikowaliśmy także propozycje modyfikacji zadań, których nie można było zrealizować w pierwotnej formie (z powodu rozporządzeń epidemiologicznych). Promowały nas liczne media (telewizja, radio, portale internetowe, prasa, blogerzy, vlogerzy, audycje ogólnopolskie i regionalne, indywidualni użytkownicy Facebooka, proboszczowie itd.).

Zaproponowane w tym roku inspiracje w sposób szczególny jednoczyły rodziny i osoby przebywające w jednym domu. Zdrapka Wielkopostna z wyjątkowymi proekologicznymi inspiracjami zaczerpniętymi z encykliki "Laudato Si’" spotkała się z pozytywnym odzewem wielu uczestników i instytucji.

W tym roku nawiązaliśmy owocną współpracę z katolickimi organizacjami promującymi nauczanie papieża Franciszka. Współpracowali z nami m.in.: Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska, Projekt Laudato Si’ Caritas Polska, Catholic Voices Polska, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Polsce, Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, o. Mateusz Stachowski OFM z Franciszkanie TV, Marek Tokarzewski z Poleskiego Parku Narodowego. 

Cieszymy się z serdecznej współpracy z jezuitami w całym kraju, szczególnie z krajowym asystentem WŻCh o. Leszkiem Mądrzykiem SJ, redakcją Pogłębiarki.pl oraz Modlitwy w Drodze.

Wszystkim, którzy chcą poznać najtrudniejsze i najbardziej popularne zadania ze Zdrapki, proponujemy, by odwiedzili stronę www.zdrapkawielkopostna.pl! Można tam również wypełnić ankietę i przesłać swoje uwagi dotyczące zdrapki. Już teraz szukamy tematu, który będzie szczególnie aktualny w polskim Kościele w przyszłym roku. Serdecznie zapraszamy również wszystkich chcących dołączyć do ekipy redagującej Zdrapkę wielkopostną! Przygotowania rozpoczynamy już w czerwcu. Czekamy na Twoje pomysły, uwagi i gotowość. Napisz do nas na adres //Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i przyłącz się do grona redakcyjnego.

(tekst opracowany na podstawie informacji od Kingi Frąckowskiej z toruńskiego WŻCh, rzecznik prasowej Zdrapki wielkopostnej)

 

images

30 listopada – 1 grudnia 2019

Biały Domek WŻCh i Jezuickie Centrum Społeczne ‘W Akcji’ w Warszawie

Tematem wiodącym naszego spotkania będzie przekraczanie granic - w sensie dosłownym i przenośnym, co jest nieodłącznie związane z migracjami. Są takie granice związane z kulturą, religią czy mentalnością, których przemierzanie może nas przemieniać, choć nie zawsze jest łatwe. Współpraca i relacje z migrantami nieustannie nas tego uczą. Chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami granic w świetle ostatniego orędzia na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, w którym Papież Franciszek przypomina nam, że chodzi nie tylko o migrantów, ale o nasze człowieczeństwo, o miłosierdzie, o sprawiedliwość społeczną i o to, by nikogo nie wykluczać.

Podsumujemy również nasz wyjazd do Stegny z dziećmi i mamami związanymi z JCS oraz zastanowimy się wspólnie nad ewentualną kontynuacją tej inicjatywy. 

Będziemy też kontynuować temat kultury gościnności w oparciu o materiały otrzymane od hiszpańskiej WŻCh. Tym razem skupimy się na sytuacji migracji w dzisiejszym świecie – z czego wynika i jak różne są jej wymiary.

Serdecznie zapraszamy osoby zaangażowane w obszarze migracji i uchodźstwa, a także wszystkich, którzy są tym tematem zainteresowani.Zgłoszenia i pytania prosimy kierować do 24 listopada 2019 na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 22 1020 1013 0000 0202 0328 6929

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

Newsletter

Wysyłane raz w miesiącu najważniejsze informacje z życia wspólnoty narodowej.

© WŻCH Polska 2021
Wykonanie: Solmedia.pl