Spis treści

o. Adolfo NicolasWskazówki dla prowadzonej Duchem Bożym
profetycznej wspólnoty ludzi świeckich

Przemówienie o. Nicolasa, skierowane do WŻCh
 podczas Zgromadzenia Ogólnego WŻCh w Fatimie, 17.08.2008 

Wstęp – powitanie

Zapomniałem już, kiedy to było – kończył się właśnie jeden z etapów mojego życia: dwa lata studiów w Rzymie lub sześć lat posługi we Wschodnio-Azjatyckim Instytucie Duszpasterskim w Manili. Dowiedziałem się od kogoś, że wspólnota WŻCH w Japonii, dokąd wracałem, poprosiła ojca prowincjała, żebym został ich asystentem kościelnym. Być może byli bardzo zdesperowani i chcieli zapewnić sobie towarzyszenie jakiegoś, jakiegokolwiek jezuity. Prowincjał miał, jednak, inne plany i japońskie WŻCh zostało ode mnie uchronione. Moje kontakty z WŻCh były [odtąd] sporadyczne i nieczęste, choć zawsze istniały. Oczywiście, nigdy nie myślałem też, że będę tu stał dzisiaj zwracając się do Zgromadzenia Ogólnego. A muszę przyznać, że czynię to z prawdziwą przyjemnością.

Muszę dodać, że jestem pod dużym wrażeniem. Czytałem niektóre z waszych ostatnich dokumentów, mam dostęp do waszych dzieleń, raportów i dyskusji, miałem również okazję spotkać niektórych reprezentantów WŻCh i członków Rady Wykonawczej. Podczas  tych spotkań duże wrażenie wywierały na mnie poczucie wizji, oddanie i głęboki humanizm, jakie cechowały każdego z nich. Gratuluję Wam wszystkim takiego poziomu życia ludzkiego i chrześcijańskiego zaangażowania. Przyznaję, że musiałem poszukać w Statucie i Zasadach Ogólnych WŻCh terminologii dotyczącej kierownictwa wspólnoty – chciałem wiedzieć, jak nazywacie swoich liderów. Otworzyłem Zasady i przeczytałem: „Trzy Osoby Boskie”. Zaraz potem zorientowałem się, że to zła strona – wzmianki o Zgromadzeniu, Radzie Wykonawczej, prezydencie itd. znalazłem dużo niżej.

Jednym z podwodów mojej dzisiejszej radości jest również fakt, że Jezuitów i WŻCh tak wiele łączy – począwszy od podstawowych wytycznych duchowości ignacjańskiej, aż po pewne elementy struktury władz wspólnoty. Zaszło wiele zmian odkąd w czasach młodości byłem członkiem Sodalicji Mariańskich przy szkole Jezuitów w Madrycie.

 

Kontakt

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 22 1020 1013 0000 0202 0328 6929

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

Newsletter

Wysyłane raz w miesiącu najważniejsze informacje z życia wspólnoty narodowej.

© WŻCH Polska 2020
Wykonanie: Solmedia.pl