Newsletter WŻCh w Polsce – listopad / grudzień 2018

20 grudnia 2018

 

Skrót najważniejszych informacji miesiąca:

 • Kto nie kocha, nie zna Boga, gdyż Bóg jest miłością (1 J 4,8)
 • Niezwykły Gość w Naszej Wspólnocie
 • Wypocznijcie nieco! (WŻCh Poznań)
 • Argentyna w Małopolsce
 • Franciszek: życia chrześcijańskiego nie da się pogodzić z życiem świata
 • Kolejne spotkanie Zespołu
 • Zespół ds. RODZINY – cele
 • Relacja ze spotkania Grupy Migracje
 • Kalendarz liturgiczny WŻCh 2019
 • Medytacja 17.11.2018
 • Zespół ds. Rodziny – owoce
 • Dokument końcowy i komentarz z Projects 170
 • Na rekolekcje ignacjańskie…

Bóg wkracza w historię i robi to na swój oryginalny sposób: niespodzianka. Bóg niespodzianek zawsze nas zaskakuje. #ŚwiętaMarta
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) 20 grudnia 2018

Kto nie kocha, nie zna Boga, gdyż Bóg jest miłością
(1 J 4,8)


Niezwykły Gość w Naszej Wspólnocie

Naszej grudniowej Mszy św., będącej uroczystym przywitaniem nienarodzonych dzieci objętych dziewięciomiesięczną modlitwą, patronowała w tym roku św. Matka Teresa z Kalkuty. Będąc ubogą i prostą zakonnicą, była jednocześnie wzorem zatroskanej i kochającej matki. Przekazywała miłość w spojrzeniu, dotyku, dobrym słowie, modlitwie. Pokazywała, że i te najmniejsze uczynki wykonywane z wielką miłością mają w oczach Boga przeogromną wartość. Namawiała, aby tych obok siebie, choć czasem trudnych, niewdzięcznych, kochać mimo wszystko, bo ofiara i wyświadczone dobro zmieniają świat. Przemieniają także i nas, rozszerzając nasze serca, czyniąc nas braćmi i siostrami, dziećmi tego samego dobrego i kochającego Ojca.

Po Mszy św. czekała nas ogromna niespodzianka. Zawitał do nas św. Mikołaj, biskup, z workiem pełnym prezentów. Niektórzy, najmniejsi z naszej wspólnoty, podchodzili do naszego szlachetnego gościa z pewną rezerwą, ale pięknie zapakowane pudła wydobywane z przepastnego worka przełamały pierwsze lody. Potem, już z ciekawością, przyglądały się tajemniczej postaci, ciągnęły za śnieżnobiałą brodę i pozwoliły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Następną, szczególnie wyróżniona grupą, byli najmłodsi stażem uczestnicy naszej wspólnoty. Święty Mikołaj miał dla nich ogromne, kolorowe lizaki na zachętę i osłodę rozpoczętej drogi duchowej.

Nie zabrakło też prezentów dla pozostałych z nas. Każdy dostał czekoladową bombkę, którą będzie mógł ozdobić swoją domową choinkę, choć niektórzy z nas woleli cieszyć się nią natychmiast po otrzymaniu.

Najwięcej bombek dostała Ania z grupy In Via, która zadeklamowała naszemu gościowi wiersz i zaskoczyła nas wszystkich swoim talentem aktorskim. Święty Mikołaj pozostał z nami jeszcze krótką chwilę ofiarując nam swoje dobre słowo i serdeczne uściski. Następnie, ponaglany wypełnionym grafikiem spotkań, pośpieszył do innych, niecierpliwie go wyglądających. (AE)


Wypocznijcie nieco! (WŻCh Poznań)

Droga Wspólnoto Życia Chrześcijańskiego.

W dniach 17-18 listopada w Chludowie odbyły się dni skupienia pod hasłem „Wypocznijcie nieco” dla Wspólnot Życia Chrześcijańskiego z Poznania, Murowanej Gośliny i Pobiedzisk. Tematem przewodnim były praca i odpoczynek po chrześcijańsku. Pierwszą konferencję głosił Ks. Piotr Nawrot – o którym więcej możecie się dowiedzieć na przykład z tego filmu:.

Ks. Piotr zwrócił uwagę byśmy zawsze do wypoczynku zapraszali Jezusa, podkreślił też, że po czasie wytchnienia jesteśmy zapraszani do pracy w Winnicy Pańskiej – Ad Maiorem Dei Gloriam. W czasie dni skupienia mieliśmy też okazję do spotkania ze Słowem przez aktywne uczestnictwo w bibliodramie.

Poznawaliśmy też inną formę ignacjańskiej metody rozeznawania wspólnotowego, która bardzo przypadła nam do gustu, poczuliśmy się zaproszeni do korzystania z tego narzędzia w codziennym życiu WŻCh. Były chwile na relaks, na poznawanie siebie nawzajem, na dostrzeżenie, że nasze wspólnoty podstawowe tworzą większą całość. Było nam niezmiernie miło, że mogliśmy być razem z naszą koleżanką Renią, gdy składała przymierze stałe we Wspólnocie Życia Chrześcijańskiego. Piękny odnowiony ośrodek w Chludowie wybraliśmy już na miejsce przyszłorocznego spotkania. Życzymy wszystkim członkom WŻCh pięknego czasu adwentu.

Pozdrawiam Was serdecznie.

Łukasz Porawski – koordynator wspólnot poznańskich


Argentyna w Małopolsce

Z refleksjami ze spotkania światowego Z Argentyny odwiedziła nas Marta Harasimowicz z Poznania. Spotkanie koncentrowało się na doświadczeniu rozeznawania wspólnotowego – w taki sposób jak było to zorganizowane w Buenos Aires. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli wszystkich wspólnot krakowskich w tym wspólnoty małżeńskiej której dziecięcy przychówek nadał spotkaniu niezwykle żywy charakter.

Rozeznanie / ćwiczenie, którego zasadniczym pytaniem było „Jakie dary otrzymałem w WŻCh” przyniosło indywidualnie niespodziewane owoce. Wspólnotowo zaznaczyło się próbą opisania owoców rozeznania w formie grafik przedstawiających: co nas łączy jako wspólnotę. Wspólny posiłek i deser a także, lubiane przez wszystkich rozmowy w kuluarach dopełniły adwentowej atmosfery oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.

RL


Franciszek: życia chrześcijańskiego nie da się pogodzić z życiem świata

Na niemożliwość pogodzenia życia chrześcijańskiego z życiem świata wskazał Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązując do dzisiejszych czytań liturgicznych (Ap 18,1-2.21-23;19,1-3.9a; Łk 21,20-28) zaznaczył, że koniec świata to dla każdego z nas kres. Papież wskazał, że obydwa teksty mówią o zniszczeniu miast: Babilonu, miasta pięknego, symbolu mody, luksusu, samowystarczalności, władz tego świata, oraz Jerozolimy – miasta świętego.

Franciszek zaznaczył, że Babilon, wielka nierządnica, upadnie, potępiony przez Pana, ujrzy swoją prawdę, będąc „siedliskiem demonów i kryjówką wszelkiego ducha nieczystego”. Pod jego wspaniałością okaże się zepsucie, a jej święta ukażą udawane szczęście. Jego zniszczenie będzie gwałtowne i „nikt go już nie znajdzie”:

„To zniszczenie zaczyna się od wewnątrz i kończy się, kiedy Pan mówi: «dość». I nadejdzie dzień, kiedy Pan powie: «dość pozorów tego świata». To jest kryzys takiej cywilizacji, która uważa siebie za dumną, samowystarczalną, dyktatorską i kończy w ten sposób” – stwierdził papież. więcej >>>


Kolejne spotkanie Zespołu

Kolejne spotkanie Zespołu ds. Rodziny odbędzie się 15 czerwca 2019

Jeśli ktoś chciałby dołączyć proszę o maila na adres: [email protected]

Na najbliższym spotkaniu chcemy się pochylić nad tematem seniorów w kontekście rodzina.


Zespół ds. RODZINY – cele

Zespół ds.Rodziny powstał jako owoc europejskiego spotkania na Morasku – link do wydarzenia.

Odbyły się już trzy spotkania zespołu; pierwsze w Warszawie w styczniu 2018, dwa w Poznaniu (czerwiec i grudzień 2018). Kolejne planowane jest w Toruniu 15 czerwca 2019 roku. Reprezentowane ośrodki lokalne: Poznań, Warszawa, Toruń, Kraków, Lublin.

Czytaj więcej…


Relacja ze spotkania Grupy Migracje

‘Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój’ (Mt 6,9)

24-25 listopad 2018

W weekend 24-25 listopada 2018 Grupa Migracje spotkała się ponownie w Jezuickim Centrum Społecznym ‘W Akcji’ w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyło 7 osób z różnych wspólnot lokalnych: Magdalena, Justyna i Kasia z Warszawy, Ola i Marzena z Białegostoku, Kamila z Kalisza oraz Alicja z Trójmiasta. Tym razem tematem przewodnim były słowa z Ewangelii św. Mateusza: ‘Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój’.

Pierwszą część spotkania, którą poprowadziła Justyna, poświęciłyśmy przyjrzeniu się temu, czym jest ‘patriotyzm gościnny’ na podstawie wybranych fragmentów dokumentu ‘Chrześcijański kształt patriotyzmu’ opracowanego przez Radę ds. Społecznych Episkopatu Polski. Podczas dzielenia się tym, co poruszyło nas w tym dokumencie, ważny był dla nas wymiar miłości, która patriotyzm definiuje. Bardzo mocno zobaczyłyśmy, że Pan Bóg zaprasza nas do miłości każdego człowieka, którego spotykamy w życiu, niezależnie od jego pochodzenia, koloru skóry czy wyznawanych wartości. Jest to konkretna postawa szacunku, otwartości, troski oraz zaangażowania na rzecz innych tu i teraz. Ta postawa jest włączająca, czyli gościnna, a zaczyna się już w naszych sercach, które Pan Bóg uzdalnia do patrzenia Jego oczami na wszystkich ludzi, których jest Ojcem. Jako Grupa Migracje widzimy nasze zadanie w promowaniu i kształtowaniu chrześcijańskiej postawy patriotyzmu gościnnego, opartej na otwartości i dialogu.

Czytaj więcej…


Kalendarz liturgiczny WŻCh 2019

Rozpoczął się nowy rok liturgiczny, w związku z tym, udostępniamy kalendarz liturgiczny uwzględniający wspomnienia świętych, którzy byli członkami, dawniej Sodalicji Mariańskich, a obecnie Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. Kalendarz przygotował nasz Asystent, o. Adam Schulz.


Medytacja 17.11.2018

Medytacje ignacjańskie w kościele pw. Ducha Świętego w Toruniu
„Ile macie chlebów? Idźcie, zobaczcie!”
(17.11.2018)

 1. Znak Krzyża Świętego.
 2. Modlitwa przygotowawcza: Proszę Cię Boże, Panie mój, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Twojego Boskiego Majestatu.
 3. Wprowadzenie I:

Fragment z Ewangelii według św. Marka (Mk 6,34-38.41-43):
Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać. A gdy pora była już późna, przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: «Miejsce jest puste, a pora już późna. Odpraw ich! Niech idą do okolicznych osiedli i wsi, a kupią sobie coś do jedzenia». Lecz On im odpowiedział: «Wy dajcie im jeść!» Rzekli Mu: «Mamy pójść i za dwieście denarów kupić chleba, żeby im dać jeść?» On ich spytał: «Ile macie chlebów? Idźcie, zobaczcie!» Gdy się upewnili, rzekli: «Pięć i dwie ryby». (…) Wziąwszy pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo, odmówił błogosławieństwo, połamał chleby i dawał uczniom, by kładli przed nimi; także dwie ryby rozdzielił między wszystkich. Jedli wszyscy do sytości i zebrali jeszcze dwanaście pełnych koszów ułomków i ostatków z ryb.

Wyobrażenie miejsca: Wyobraź sobie łąkę w świetle zachodzącego słońca i wielki tłum słuchający Jezusa. Pomyśl, że jesteś jednym z apostołów.
(1 minutowe rozmyślanie)

Wprowadzenie II (prośba o owoc modlitwy): Proszę Cię, Boże, o serce wrażliwe na potrzeby ludzi i pełną miłości postawę wobec nich.

 1. Rozmyślanie

Punkt 1: Wyobraź sobie ludzi zgromadzonych na łące wokół Jezusa. Mogą to być osoby naszych czasów, każdych czasów. Kim są? Może kogoś znasz? Po co przyszli – z ciekawości, czy z potrzeby serca? Marek zapisał, że byli jak owce nie mające pasterza. Pomyśl, co jest ich głodem, czego im brakuje. I tak przez kilka minut patrz i staraj się wczuć w ich sytuację.
(6 minutowe rozmyślanie)

Punkt 2: Przyjrzyj się, jakie uczucia ci towarzyszą jako jednemu z apostołów, gdy widzisz tylu głodnych, potrzebujących ludzi. A co czujesz, gdy słyszysz: „Wy dajcie im jeść!”? Czy to cię jakoś mobilizuje, pociąga, czy raczej przytłacza, wywołuje lęk lub opór? Pobądź wobec Jezusa i tych ludzi ze swymi wewnętrznymi poruszeniami.
(6 minutowe rozmyślanie)

Punkt 3: Ile macie chlebów? Idźcie i zobaczcie!
Jezus wie, że mamy „za mało”, żeby samemu nakarmić tłum, ale chce, byśmy zrobili inwentaryzację swoich talentów, umiejętności, dóbr i pieniędzy. Każdą z tych rzeczy, ofiarowaną z miłością innym, Jezus może rozmnożyć ponad nasze wyobrażenie. Idź więc i przez kilka minut zobacz, co masz i posiadasz. Co z tego może posłużyć potrzebującym, których dostrzegłeś w tym rozmyślaniu?
(6 minutowe rozmyślanie)

 1. Rozmowa końcowa (kolokwium) – a teraz to, co posiadasz przynieś Jezusowi, jakbyś trzymał to w dłoniach, i porozmawiaj z Nim o tym jak z przyjacielem. Poproś, by zechciał użyć tego dla dobra innych. Posłuchaj Go, może chce ci powiedzieć coś jeszcze…
  (3 minutowe rozmyślanie)
 1. Modlitwa „Ojcze nasz…”
 2. Znak Krzyża Świętego.

Opracował Grzegorz Gabor


Zespół ds. Rodziny – owoce

 1. DYSK Google

Stworzono specjalne miejsce na dysku, gdzie są zamieszczane sprawozdania ze spotkań Zespołu. Na tymże dysku są umieszczane ciekawe książki dotyczące rodziny, które warto polecić innym z krótkimi rekomendacjami, ma być również stworzona osobna kategoria dla książek bardziej naukowych dotyczących np. wychowania oraz funkcji rodziny. Na dysku Google jest miejsce na konspekty różnych spotkań dotyczących tematyki rodzinnej. Wszyscy są zaproszeni do umieszczania tam materiałów, by mogły służyć innym osobom i wspólnotom. Możemy udostępniać te materiały w ramach WŻCh

 1. Warsztaty Zegar Rodzinny

„Family clock”, stworzony w Hiszpani w środowisku WŻCh, jest bardzo mocno osadzony w duchowości ignacjańskiej i w dynamice Ćwiczeń Duchowych. Sama nazwa bierze się stąd, że celem warsztatów jest dostrojenie indywidualnych zegarów członków rodziny, a jednocześnie stworzenie wspólnego zegara rodziny, który będzie odmierzał czas naszego wspólnego życia, nadawał rytm naszym wspólnym działaniom, wyznaczał czas na poszczególne momenty ważne dla budowania relacji w rodzinie. Ponadto warsztaty podzielone są na 8 etapów (godzin) ułożonych w nieprzypadkowy proces prowadzący od gotowości (otwartości) poprzez wdzięczność, spojrzenie w prawdzie na obecny nasz projekt rodzinny, pewne ważne decyzje, zmierzenie się z doświadczeniem porażki, aż po przebudowę swego projektu rodziny. Więcej tutaj

Pilotażowa warsztaty odbyły się w Poznaniu na przełomie września i października.

 1. Rekolekcje dla dzieci „Spotkanie z Chrystusem”

Są to rekolekcje dla dzieci dla każdej grupy wiekowej od 3 lat do 18 lat. Program rozpoczął jezuita Eduardo Levy w Meksyku w 1963 roku, do Polski przywiózł i zaszczepia go również jezuita Zbigniew Szulczyk SJ. www.spotkaniezchrystusem.jezuici.pl/szc-dzieci-mlodziez/

Zgodnie z duchowością ignacjańską rekolekcje opierają się na doświadczeniu Boga i Jego bliskości, osobiście i we wspólnocie. – dziecko czegoś dotknęło, coś przeżyło, czegoś doświadczyło zmysłami i w ten sposób lepiej zapamiętało i rozważyło i wyciągnęło lepszy owoc. Do każdego warsztatu potrzebny jest zespół wolontariuszy, to przestrzeń, do której zapraszamy także ludzi z poza wspólnoty.

 1. Portal do pracy z młodymi ludźmi.

Owocem nawiązanych relacji na Morasku, oprócz wspomnianego Zegara Rodzinnego, jest również powstanie polskiej wersji strony internetowej www.seeingmore.org, na której zamieszczone są krótkie filmiki, które są inspiracją dla prowadzących spotkania z młodymi ludźmi a także do indywidualnej refleksji. Filmiki są podzielone na kategorie tematyczne, odnoszące się do dynamiki Ćwiczeń duchowych i są mocno osadzone w naszej duchowości. Polska wersja powstała dzięki zaangażowaniu młodych ludzi (tłumaczenie wszystkich filmów i tagów) z Murowanej Gośliny.


Dokument końcowy i komentarz z Projects 170

 • Dokument końcowy Zgromadzenia Ogólnego WŻCh w Buenos Aires 2018
 • Projects 170 z komentarzem Prezydenta WŻCh Denisa Dobbelsteina o dokumentu końcowego.

Na rekolekcje ignacjańskie…

26.01-31.01.2018 Fundament Zakopane
12.01-20.01.2019 I, II, IV Gdynia
12.01-20.01.2019 Z indywidualnym prowadzeniem Kalisz
12.01-20.01.2019 I, II, III, IV, Synteza klasyczna Zakopane
15.01-20.01.2019 Fundament, Fundament Plus Częstochowa
19.01-27.01.2019 I,II,III,IV,S – Odnaleźć radość życia. Modlitwa Psalmami Czechowice
22.01-27.01.2019 Fundament cz. 1 i 2 Gdynia
23.01-31.01.2019 I, II, III, IV, Synteza Warszawa Falenica
23.01-31.01.2019 Ignacjańskie z prowadzeniem indywidualnym Warszawa Falenica
23.01-27.01.2019 SKB dla młodzieży (I st.) Morasko
26.01-03.02.2019 I,II,III,IV, Synteza klasyczna Częstochowa
27.01-01.02.2019 SKB dla młodzieży (I i II st.) Bolesławiec
29.01-03.02.2019 Fundament Czechowice
31.01-04.02.2019 SKB dla młodzieży (I st.) Warszawa Falenica
02.02-10.02.2019 II Jastrzębia Góra
02.02-10.02.2019 I, II, III, IV, T – W moim sercu mieszka Bóg; wprowadzenie do Modlitwy Jezusowej Zakopane
05.02-10.02.2019 Fundament, Modlitwa prostoty Częstochowa
05.02-10.02.2019 Fundament Kalisz
09.02-17.02.2019 I,II,III,IV,S – Jak rozeznawać poruszenia duchowe? Czechowice
09.02-17.02.2019 I, II, III Gdynia
12.02-20.02.2019 I, II, III Kalisz
12.02-17.02.2019 SKB dla młodzieży (I i II st.) Płock
12.02-17.02.2019 Fundament Zakopane
16.02-24.02.2019 I,II,III,IV, Synteza: „Mężczyźni. Między siłą a słabością” Częstochowa
17.02-22.02.2019 SKB dla młodzieży (I i II st.) Krynica
19.02-24.02.2019 Fundament Czechowice
19.02-24.02.2019 Fundament Warszawa Falenica
19.02-24.02.2019 Fundament Gdynia
23.02-03.03.2019 I, II, Synteza z Maryją Kalisz