Newsletter WŻCh w Polsce – październik 2018

15 października 2018

 

Skrót najważniejszych informacji miesiąca:

 • Forum Wspólnot Lokalnych (Krajowe spotkanie wspólnot WŻCh)
 • 10 Rocznica WŻCh w Chicago
 • Wspólnota WŻCh w Kairze (Egipt)
 • SŁUCHAĆ SIEBIE – USŁYSZEĆ BOGA warsztat fundacji Vinea w Poznaniu
 • Papież: Wspólnoty chrześcijańskie nie mogą być stacjami obsługi
 • Jubielusz Irenki Myslińskiej
 • WŻCh Białystok Z WIZYTĄ W JAŁÓWCE
 • Z cyklu: „Jak wspaniały jest ten świat”
 • ’Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój’ Spotkanie Grupy Migracje
 • Medytacja 20.10.2018
 • Przemówienie o. Generała na Zgromadzeniu Światowym WŻCh
 • Biblia – droga do życia
 • Na rekolekcje ignacjańskie…

Nie idź za Jezusem tylko wtedy, gdy to ci odpowiada, ale szukaj Go każdego dnia: znajdziesz w Nim Boga zawsze kochającego, sens życia oraz siłę do dawania siebie.
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) 16 listopada 2018

Forum Wspólnot Lokalnych (Krajowe spotkanie wspólnot WżCh)

Spotkanie w Otwocku i relacja delegatów ze spotkania światowej wspólnoty w Argentynie prowadzi do kilku refleksji. Po pierwsze właśnie takiej, iż każda wspólnota WŻCh należy do wspólnoty światowej, że występujemy jako jedność duchowa i organizacyjna. Tym co nas spaja jest Ignacjański charyzmat, wspólne rozumienie rzeczywistości jako spotkania z Bogiem który wciąż działa w naszym życiu co wymaga rozeznawania duchowego. Dynamizm wspólnoty podkreślany przez adaptację do zmian i otwartości na poruszenia ducha to istotny dar dla Świata i ludzi. Przeznaczeni do niczego, ale gotowi na wszystko to nadzwyczajna synteza właśnie tego stanu rzeczy.

Spotkanie w Argentynie przebiegało w sposób, który jest charakterystyczny dla naszej wspólnoty. Opierało się na rozeznawaniu. Główne pytania, które sobie stawiano to: do czego wspólnota jest szczególnie dzisiaj posłana? Na jakiej pracy skoncentrować się najbardziej mając na uwadze stałe obszary zainteresowania WŻCh czyli ubóstwo, wykluczenie, pogranicze kościoła? Te dość ogólne wskazówki udało się sprecyzować w kilka punktów:

 • pogłębienie tożsamości
 • dzielenie się darem duchowości z innymi
 • wezwani by iść naprzód i budować z Chrystusem. Być z innymi a nie dla innych.

Po pierwsze bycie we wspólnocie jest drogą, która przysparza doświadczeń. Także zgromadzenie było takim doświadczeniem wspólnej drogi. Właśnie taki obraz powinien być w naszych sercach – nastawienia, na doświadczenie którym można dzielić się z innymi i do niego zachęcać. Nie bądź zamknięty tylko w swoich wyobrażeniach – wyjdź do świata, w którym jest Chrystus i podążaj jego śladami. To jest trudne i niemal na pewno wiąże się z cierpieniem, ale pamiętaj, że naśladowanie Chrystusa, czyli poszukiwanie osobistego sensu cierpienia to także składnik naszego życia.

Na tym samym zgromadzeniu wybrano także władze wspólnoty światowej: Zostali nimi: Prezydent – Denis Dobbelstein (Belgia) i V-ce prezydent Anne-marie Brennan (USA). Zgromadzenie odwiedzili także goście: Generał zakonu Jezuitów o. Arturo Sosa którego całe przemówienie można przeczytać tutaj. (Do Polski zawita 16 maja 2019 – będzie się można z nim spotkać w Warszawie w formule otwartego spotkania.


10 Rocznica WŻCh w Chicago

W niedzielę, 14 października 2018, kontynuowaliśmy nasze świętowanie 10-lecia Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Chicago. Na Mszy św. wspólnotowej gościliśmy byłego Asystent WŻCh, ojca Mirosława Bożka SJ, który na nasze zaproszenie przyleciał do nas z Polski. Oprócz aktualnych członków naszej wspólnoty zaprosiliśmy także osoby, które kiedyś należały do niej. Uroczystą Mszę św. koncelebrowali o. Mirosław Bożek SJ i o. Jerzy Mordarski SJ. Pod koniec Mszy św. Kasia i Ania w imieniu całej wspólnoty podziękowały ojcu Mirkowi za Jego wkład w współtworzenie WŻCh w Chicago od 2008 roku do 2013 oraz wręczyły Mu pamiątkowy upominek.

Po Mszy św. udaliśmy się do sali pod kaplicą, aby wspólnie biesiadować i cieszyć się swoją obecnością. Miło było spotkać się z ojcem Mirkiem, porozmawiać i powspominać „stare czasy”, pooglądać historyczne zdjęcia naszej wspólnoty oraz podzielić się i ucieszyć tym, jak bardzo nasza wspólnota wzrosła na przestrzeni tych dziesięciu lat. Bogu niech będą dzięki! (MK)


Wspólnota WŻCh w Kairze (Egipt)

12 października w Kairze w Szkole Najświętszego Serca odbyło się spotkanie egipskiej WŻCh z okazji rozpoczęcia roku formacyjnego. W czasie spotkania została odtworzona oś czasu pokazująca wydarzenia Zgromadzenia Światowego w Buenos Aires ważne dla egipskiej WŻCh. Nakreślony materiał był tematem do poszukiwań szczególnych wezwań dla wspólnoty w Egipcie. To był udany dzień!

Prosimy pamiętajcie o nas w modlitwie!


SŁUCHAĆ SIEBIE – USŁYSZEĆ BOGA warsztat fundacji Vinea w Poznaniu

26-28 października 2018 Morasko/Poznań

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Poznaniu oraz Fundacja Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju VINEA zapraszają na sesję o życiu człowieka w świetle duchowości ignacjańskiej, którą poprowadzi o. Robert Bujak SJ – rekolekcjonista, duszpasterz akademicki, psycholog, rektor kolegium oo. Jezuitów w Warszawie.

Każdy z nas potrzebuje relacji – spotkania z człowiekiem, z Bogiem. Choć tego pragniemy, nie jest nam łatwo wypowiedzieć to, co przeżywamy i usłyszeć, co drugi chce nam przekazać.

Trudno nam jest usłyszeć człowieka, którego widzimy, co dopiero Boga, którego nie widzimy…
Potrzebujemy się uczyć słuchać tak, by usłyszeć, i mówić tak, by wyrazić to, co jest w nas. Tylko tak zmierzać będziemy do głębszego spotkania ze sobą nawzajem.

Sesja będzie próbą uczenia się uważnego słuchania siebie i drugiego, by dojść do rozpoznawania głosu mówiącego do nas Boga.

W programie: konferencje, medytacje słowa Bożego, refleksje oraz dzielenie w oparciu o metodę tzw. „rozmowy duchowej”, możliwość skorzystania z sakramentu pojednania oraz uczestnictwa we Mszy św, spacery…


Papież: Wspólnoty chrześcijańskie nie mogą być stacjami obsługi

Papież Franciszek/ALBERTO PIZZOLI/AFP

Przemawiając do wiernych zgromadzonych w południe na placu Świętego Piotra, Franciszek mówił, że miłość do Boga oznacza codzienne wkładanie energii w to, by być jego „współpracownikami” i służyć bliźniemu bez zastrzeżeń i bez ograniczeń.

Jak wskazał, bliźnim jest każda osoba, którą się spotyka.

Papież podkreślił, że nie można „dokonać wstępnego wyboru” bliźniego. „Nie jest chrześcijańskie to, jeśli myślę, że moim bliźnim jest ten, kogo wybrałem z góry; to jest pogańskie” – powiedział. Chodzi o to, by „(…) dostrzec bliźniego i serce, by pragnąć jego dobra” – wyjaśnił.

„Jeśli będziemy starali się patrzeć spojrzeniem Jezusa, to zawsze będziemy słuchać i stawać u boku tych, którzy tego potrzebują. Potrzeby bliźniego wymagają oczywiście skutecznych odpowiedzi, ale jeszcze bardziej wymagają dzielenia się” – podkreślił Franciszek. „Głodni potrzebują nie tylko talerza zupy, ale również uśmiechu, bycia wysłuchanymi, a nawet modlitwy, na przykład odmawianej wspólnie” – dodał.

Papież wskazał, że „Ewangelia zachęca nas wszystkich, byśmy nie kierowali się tylko na pilne potrzeby najuboższych braci, ale przede wszystkim zwracali uwagę na ich pragnienie braterskiej bliskości, sensu życia i czułości”. Jak zaznaczył, jest to wyzwanie dla wspólnot chrześcijańskich, by uniknęły ryzyka tego, że są społecznościami, które „żyją wieloma inicjatywami, ale niewielu relacjami, by nie stały się wspólnotami-stacjami obsługi, mało towarzyszącymi innym w pełnym chrześcijańskim znaczeniu”.

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/religia/news-papiez-wspolnoty-chrzescijanskie-nie-moga-byc-stacjami-obslu,nId,2653508#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


Jubielusz Irenki Myslińskiej

W październiku Trójmiejska Wspólnota uroczyście obchodziła jubileusz 90 urodzin Irenki Myślińskiej.

Rozpoczęliśmy go w kościele oo. Jezuitów we Wrzeszczu Eucharystią, którą sprawował w Jej intencji o. Jarek Kuffel.

Spotkanie w gronie przyjaciół, przygotowane przez wspólnotę Radość, było uwieńczeniem tego Jubileuszu. Serdeczne życzenia urodzinowe przekazał też Bogusław Spurgjasz – Prezydent Krajowej Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. W liście od niego czytamy:
„Niech będzie wychwalany Stwórca wielkiego uniwersum i każdej drobnej cząstki za Twoje życie, Twoją obecność… Niech obdarzy Ciebie potrzebnymi łaskami i udzieli Tobie daru pokoju, niech troszczy się o Ciebie…”.

W spotkaniu uczestniczyła też Renia, której jubileusz 90 urodzin obchodziliśmy trzy lata temu.

Obu naszym Radosnym Jubilatkom życzymy Bożego błogosławieństwa na każdy dzień.


WŻCh Białystok Z WIZYTĄ W JAŁÓWCE

Jałówka to bardzo rozległa, ale niewielka parafia w pobliżu granicy z Białorusią, nieco na południe od Bobrownik. Nie wiadomo dokładnie skąd ani kiedy wzięła się jej nazwa. Może od rzeczki, która przez nią przepływa, może od zarośli jałowca, które w tej okolicy gęsto kiedyś porastały jej brzegi, a może…, jak chcą inni, od jałowej, nieurodzajnej ziemi, na której znajduje się obecnie niewielka wieś, a kiedyś kresowe miasteczko. Kresy wywołują nostalgiczne i dramatyczne wspomnienia. Akurat tego w Jałówce nie brakuje. Te tajemnice odkrywaliśmy w drugim dniu Jubileuszu 100-lecia Niepodległości w ramach WŻCh-owskiej wyprawy.

Malownicza droga z Białegostoku do Jałówki nie zajęła nam długo. Duża jej część wiedzie przez piękne tereny puszczy. Sama miejscowość mieści się w małej dolince rzeki, pomiędzy otaczającymi ją lasami.

Najpierw odwiedziliśmy proboszcza – ks. Roberta Jacka Kollera. Potem z nim nawiedziliśmy pierwszy kościół w Jałówce – Przemienienia Pańskiego, który budowany przez katolików, zabrany przez carat w ramach represji popowstaniowych, wrócił do nich ponownie po odzyskaniu niepodległości. Wewnątrz znajduje się m.in. obraz Matki Bożej „Powstańczej”, przed którym modlili się podobno powstańcy walczący z rosyjskim okupantem. Na zewnętrznej ścianie znajduje się tablica upamiętniająca śp. ojca Edmunda Roszaka SJ, jezuitę, proboszcza Jałówki w latach 1941-1943, zamordowanego przez niemieckich najeźdźców.

Drugi kościół, położony po przeciwnej stronie wioski, jest w ruinie. Odpowiedzialni za to są Niemcy wycofujący się po klęsce na froncie wschodnim. Nigdy nie został odbudowany. Pomodliliśmy się wśród ruin i zostawiliśmy zapalony znicz w miejscu głównego ołtarza. Kościół wygląda jak człowiek, któremu wydarto serce.

Warto zwrócić uwagę na ciekawostkę, która znajduje się w przewodnikach turystycznych. Oto na cmentarzu katolickim, wśród starych nagrobków znajdują się groby… członków rodziny Bohatyrowiczów. Jeszcze jedna tajemnica?

Jałówka przywitała nas chłodną, zamgloną jesienną aurą. Szybko jednak rozgrzaliśmy się na plebanii u gościnnego księdza proboszcza. Gorąca herbata i doskonała kawa z włoskiego ekspresu zrobiły swoje. Wyjeżdżaliśmy nie tylko rozgrzani i z ciepłymi uczuciami, ale i obdarowani torbą pełną marynowanych i suszonych grzybów.

Wracając do Białegostoku, zapragnęliśmy jeszcze skosztować lokalnych przysmaków. Możemy z całą pewnością polecić „Gospodę” w Michałowie. Ponieważ desery powinny być „home made”, dlatego, już definitywnie wracając do domu, wstąpiliśmy do gościnnego domu Oli i Krzysia Popławskich. Co, ile i jak tam było, niech każdy sobie wyobrazi. (Koniec części I)


Z cyklu: „Jak wspaniały jest ten świat”

WŻCh Białystok w sekretariacie wspólnoty światowej (Rzym)


’Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój’ Spotkanie Grupy Migracje

W weekend 24-25 listopada 2018 odbędzie się kolejne spotkanie Grupy Migracje w Jezuickim Centrum Społecznym w Warszawie. W sobotę planujemy wykorzystać w praktyce materiały 'Kultura Gościnności’, które otrzymaliśmy od hiszpańskiej WŻCh. Chcemy także odwiedzić Międzynarodowe Centrum Pokoju w Niepokalanowie, gdzie planujemy osobistą medytację o pokoju. W niedzielę natomiast przyjrzymy się bliżej współpracy WŻCh Polska z Pomocą Kościołowi w Potrzebie oraz wspólnym obszarom zaangażowania. Porozmawiamy też o tym, co chcielibyśmy wiedzieć o islamie.

Bardzo serdecznie Was zapraszamy!

Osoby, które chciałyby do nas dołączyć prosimy o zgłoszenie w terminie do 18 listopada do Kasi Artemiuk.


Medytacja 20.10.2018

Medytacja ignacjańskia w kościele pw. Ducha Św. w Toruniu (20.10.2018)

 1. Znak Krzyża św.
 2. Modlitwa przygotowawcza zwyczajna: Proszę Cię Boże, Panie mój, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Twojego Boskiego Majestatu, aby wszystko, co jest we mnie było skierowane ku Tobie.
 3. Wprowadzenie I (Lb 9, 15-21)

W dniu, kiedy ustawiono przybytek, okrył go wraz z Namiotem Świadectwa obłok i od wieczora aż do rana pozostawał nad przybytkiem na kształt ognia. I tak działo się zawsze: obłok okrywał go, a w nocy – jakby blask ognia. Kiedy obłok podnosił się nad przybytkiem, Izraelici zwijali obóz,
a w miejscu, gdzie się zatrzymał, rozbijali go znowu. Na rozkaz Pana Izraelici zwijali obóz i znowu na rozkaz Pana rozbijali go z powrotem; jak długo obłok spoczywał na przybytku, pozostawali w tym samym miejscu. Nawet wtedy, gdy obłok przez długi czas rozciągał się nad przybytkiem, Izraelici, posłuszni rozkazowi Pana, nie zwijali obozu. Lecz zdarzało się również tak, że obłok krótki czas pozostawał nad przybytkiem; wtedy również rozbijali obóz na rozkaz Pana i na tenże rozkaz go zwijali. Zdarzało się i tak, że obłok pozostawał tylko od wieczora do rana, a nad ranem się podnosił; wtedy oni zwijali obóz.

Obraz do modlitwy: Popatrzę na Izraelitów będących w drodze. Jak po raz kolejny przygotowują się do wędrówki, pakują swój dobytek lub rozbijają obóz w nowym miejscu już któryś raz.
(1-minutowe rozmyślanie)

Wprowadzenie II (Prośba o owoc modlitwy): Proszę Cię, Boże, o doświadczenie Twojej opieki
i troski o mnie oraz o wzrost mojego zaufania do Ciebie.

 1. Punkta:

Punkt 1: Troskliwy Bóg

Obłok to znak obecności Boga. Daje poczucie bezpieczeństwa i pokoju serca, ochrania przed niebezpieczeństwem.

Popatrzę na troskę Boga o mnie przez ostatnie godziny, dni, tygodnie, lata. Przywołam te momenty, kiedy czułem, że ten obłok (opieka Boga) jest nade mną.
(6-minutowe rozmyślanie)

Punkt 2: Wędrujący obłok

To nie ja kontroluję obłok (Bożą obecność i troskę) i mówię mu, gdzie i kiedy ma iść. Izraelici nie mogli nim sterować. On jest niezależny. Mogę to zaakceptować lub nie. Moja rola polega na obserwacji obłoku i podążaniu za nim, na uważności na Bożą obecność, poruszenia i znaki.

Jak wsłuchuję się w Boży głos i Jego natchnienia? Kto lub co decyduje o tym, co się dzieje
w moim życiu? W jakich sytuacjach pytam Boga o Jego plany na moje życie i Jego wolę, a kiedy Go pomijam? Jakie konkretne chwile życiowych wyborów przychodzą mi teraz na myśl?
(6-minutowe rozmyślanie)

Punkt 3: Moja dyspozycyjność

Zobaczę jeszcze raz całą scenę. Izraelici raz po raz rozbijają i zwijają namioty i cały swój dobytek, rodziny, zwierzęta. Przemieszczają się w inne miejsce i wszystko się powtarza. Podróżując tak często trzeba mieć przy sobie tylko rzeczy niezbędne, minimum. Wszystko inne trzeba zostawić, bo tylko utrudnia wędrówkę. To czyni ich bardziej dyspozycyjnymi, mając coraz mniej mogą jeszcze bardziej zaufać Bogu.

Może nabrałem przez lata zbędnego bagażu, który mi przeszkadza i mnie ogranicza? Sam nabrałem te ciężary, torby, kartony, tobołki, a może czasem ktoś też obarczył mnie jakimś ciężarem, którego nie chciałem? Co jest tym moim zbędnym ciężarem materialnym lub niematerialnym, np. relacje, moja historia życia, uczucia, opinie, oczekiwania lub wymagania innych, które mnie blokują, unieruchamiają i nie pozwalają żyć wolnością Bożego dziecka?
Poproszę o poznanie mojego bagażu i tego, co powinienem zostawić.
(6-minutowe rozmyślanie)

 1. Rozmowa końcowa: porozmawiaj z Bogiem o tym, co wydarzyło się na tej modlitwie
  (3-minutowe rozmyślanie)
 1. Ojcze nasz…
 2. Znak Krzyża św.

Przemówienie o. Generała na Zgromadzeniu Światowym WŻCh

>> Pośród tych kilku chlebów i ryb, jakie WŻCh ma do podzielenia się z Kościołem i światem, jest doświadczenie osobistego i wspólnotowego rozeznawania duchowego. Duchowość ignacjańska wprowadza w rozeznawanie oraz ćwiczy nas w rozwijaniu go, tak by stało się nawykiem w naszym chrześcijańskim życiu. Papież Franciszek poprosił Towarzystwo Jezusowe o szczególną pomoc w upowszechnianiu praktyki rozeznawania w życiu Kościoła. Ta prośba odnosi się także do wszystkich, którzy żyją duchowością ignacjańską. WŻCh, jako ruch świeckich inspirowany tą duchowością, jest najlepiej przygotowany do tego, by wspierać rozwój Kościoła świeckiego zdolnego do rozeznawania w życiu osobistym i wspólnotowym. <<

Pełny tekst przemówienia: Rozeznająca Wspólnota Świeckich w Służbie Pojednania


Biblia – droga do życia

Odczytujemy w tych świętych Zwojach świadomość Izraela o wydarzeniach jego historii, ich interpretację w świetle wiary. Bóg objawia się nie tyle w historii, co w świadomości wiary, jaką ma lud wierzący odnośnie do swojej historii. To, co faktycznie przydarzyło się ludowi o charakterze historycznym i teologicznym, a jednak w swojej treści zawiera żydowskiemu w chwili przechodzenia przez Morze Czerwone, z punktu widzenia historycznego i naukowego (przypływ, silny wiatr czy cokolwiek innego) znaczy mniej niż to, co dokonało się w jego świadomości.

Biblia wprowadza nas w rzeczywistość zbawienia, wobec której stoimy. Gdzie, w jakim punkcie, jesteśmy w naszym życiu? Można być poza. Nie dlatego, że Bóg nie działa w nas, ale dlatego, że my się tym nie interesujemy, że nie obchodzi nas Boże działanie, żyjemy tylko sytuacjami czysto psychicznymi, w wymiarze naturalnym. Czasem jest tak bez jasnej świadomości z naszej strony; czasem, w niektórych momentach „zaczepiamy” o Drogę, jaką jest Jezus, ale bez dojścia do rzeczywistej więzi; jesteśmy częściowo wewnątrz, częściowo na zewnątrz. Trzeba być uważnym, ponieważ życie jest dynamiczne. Wierzy się w Jezusa, ale do tej wiary nie wchodzi się raz na zawsze. Czasem się cofa. Droga wiary jest drogą wolności. Książkę można zakupić w wydawnictwie Kontrast. Cena 29.40 zł
Autor: Francesco Rossi de Gasperis


Na rekolekcje ignacjańskie…

 • I, II, III, IV Kalisz 17.11 – 25.11.2018 Z indywidualnym prowadzeniem Kalisz 17.11 – 25.11.2018
 • Poznanie i akceptacja siebie Gdynia 21.11 – 25.11.2018
 • Chrześcijańska i ludzka dojrzałość z perspektywy wiary i psychologii (o. J. Prusak SJ) Zakopane 23.11 – 25.11.2018
 • Rekolekcje kapłańskie Czechowice 25.11 – 28.11.2018
 • Modlitwa Jezusowa ze św. Janem od Krzyża Kalisz 26.11 – 02.12.2018
 • Rekolekcje kapłańskie – o. D. Piórkowski SJ Zakopane 26.11 – 29.11.2018
 • Fundament Kalisz 27.11 – 02.12.2018
 • Ignacjański weekend dla małżeństw „Fundament życia małżeńskiego” Gdynia 30.11 – 02.12.2018
 • Fundament Warszawa Falenica 30.11 – 05.12.2018
 • Strapienie, depresja i życiowe smutki – od rozpaczy ku rozwojowi Częstochowa 30.11 – 02.12.2018
 • I, II, III, IV, S – Odnaleźć radość życia. Modlitwa psalmami Czechowice 01.12 – 09.12.2018
 • I, II, III, IV, T – Uczucia Jezusa Zakopane 01.12 – 09.12.2018
 • Fundament Częstochowa 04.12 – 09.12.2018 Fundament Gdynia 04.12 – 09.12.2018
 • Rekolekcje dla narzeczonych Kalisz 07.12 – 9.12.2018
 • Fundament Zakopane 11.12.2018
 • Spotkania Małżeńskie – rekolekcje dla narzeczonych Gdynia 14.12 – 16.12.2018
 • Skupienie adwentowe – Sztuka oczekiwania Warszawa Falenica 14.12 – 16.12.2018
 • Walka duchowa jako droga do uzdrowienia wewnętrznego Częstochowa 14.12 – 16.12.2018
 • SKB dla młodzieży (I i II st.) Gdynia 26.12 – 31.12.2018 SKB dla młodzieży (I st.) Gliwice 26.12 – 31.12.2018
 • Modlitwa Jezusowa 3.dniowa Warszawa Falenica 27.12 – 30.12.2018
 • Modlitwa Jezusowa 5.dniowa Warszawa Falenica 27.12 – 01.01.2019
 • Fundament Czechowice 27.12.2018
 • Fundament Kalisz 27.12.2018
 • I,II,III,IV, S – Błogosławieństwa Jezusa – ukryty skarb Częstochowa 28.12.2018
 • I, II, III, IV, T – Jezus, który nas uzdrawia (Łk)Zakopane 29.12.2018
 • Modlitwa Jezusowa noworoczna Warszawa Falenica 30.12 – 01.01.2019