Newsletter WŻCh w Polsce – listopad 2016

30 listopada 2016

 

Skrót najważniejszych informacji miesiąca:

 • Podsumowanie dzieła „Modlitwa w Drodze” którą razem z Jezuitami robi WŻCh w Polsce
 • Relacja z konferencji „Prześladowanie chrześcijan w XXI” w Kaliszu
 • [WŻCH Chicago] Przywitanie Dzieci Duchowo Adoptowanych
 • Karol – musical o życiu Jana Pawła II
 • Czas pomyśleć o życzeniach na Boże Narodzenie!
 • Na rekolekcje ignacjańskie…
 • Proszą nas o modlitwę w intencjach…
 • Jak dzieci i diakoni widza nasza wspólnotę….
 • Medytacja 19.11.2016

W Adwencie wszyscy zaczynamy pielgrzymowanie przez czas ku Jezusowi, ku Jego Królestwu sprawiedliwości i pokoju.
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) 27 listopada 2016

Podsumowanie dzieła „Modlitwa w Drodze” którą razem z Jezuitami robi WŻCh w Polsce

tekst dzięki uprzejmości redakcji MwD

Modlitwa w drodze to już marka. Znana aplikacja pomagająca w codziennej modlitwie właśnie przekroczyła 100.000 pobrań na Androida! Zaglądamy za kulisy tego dzieła, by poznać efekty pracy młodych jezuitów.

Ile osób słucha Modlitwy w drodze? Kim są słuchacze? Czy modlitwa przez telefon naprawdę działa? Czy może pomóc w zbliżeniu do Boga i codziennych problemach? Gdzie zmierza to dzieło?

Ekipa Modlitwy w drodze (MWD) zebrała kilka faktów, które mogą pomóc w odpowiedzi na te pytania!

Jak zmierzyć efektywność przekazu wiary? Czy statystykami? Na pewno nie. Pomocne mogą być świadectwa i wiadomości od słuchaczy. Dzielą się oni tym jak MWD pomaga im w osobistym kontakcie z Panem Bogiem oraz w życiu codziennym. I to jest naszym celem! Chcemy prowadzić ludzi od smartona do realu. Od świata wirtualnego do przyjaźni z Bogiem. Od komputera do spotkania z ludźmi w swoim świecie. Zaczniemy jednak od statystyk, by zarysować o jakiej grupie osób mówimy.

Analiza statystyk pokazuje, że

 • rekordowy miesiąc to marzec 2016 (czyli okres Wielkiego Postu) – w sumie słuchało MWD ponad 79 000 osób!
  wiek słuchaczy: najwięcej osób jest w grupie 15-35 lat. Całkiem sporą grupę stanowią słuchacze w wieku 36-45 lat, niewiele mniej jest 46-55 latków.
  aż 20% słuchaczy to Polonia (głównie z USA, UK, Niemiec i Kanady).

2. Świadectwa, czyli coś ważniejszego niż statystyki.

Nie znamy większości naszych słuchaczy, ale dostajemy dużo podziękowań i świadectw, które pokazują wpływ MWD na ich życie wiarą. Niektóre wzruszające, inne pełne radości. MWD wpisała się w życie wielu ludzi jako ważny punkt dnia! Oto niektóre z nich:

Słucham „Modlitwy w drodze” codziennie rano – podłączam telefon do zestawu głośnomówiącego w samochodzie i modlimy się razem z dziećmi w drodze do szkoły
Jacek

Słucham, kiedy jestem przemęczona albo mam jakieś trudności duchowe, problemy na modlitwie czy zniechęcenia
Magdalena

Dzięki Wam mogę żyć Słowem zawsze. Nie lenię się w wolnych chwilach gdzieś w tramwaju czy w przerwie między zajęciami na uczelni, tylko włączam apkę!

Słucham MWD zawsze wieczorem przed spaniem. Nawet nie wiecie, ile to dla mnie znaczy w tym piachu i upale!
Jarek, freelancer z Arabii Saudyjskiej

Bardzo dziękuję za codzienne słowo, bez którego nie potrafię już zacząć dnia 🙂 Wszystkim o tym mówię.

Dawid

Aplikacji ” W drodze” używam od ponad dwóch lat. Bardzo mi pomaga. Każdy mój mały trud ma rozwiązanie w rozważaniu na każdy dzień. Dokładnie tak jakby Bóg dziś kierował słowa tylko do mnie.

Dorota

Jak wiadomo nie ważna jest ilość, ale jakość. Tym bardziej nas cieszy, że użytkownicy bardzo wysoko oceniają aplikację – średnia 4,8 na możliwą 5,0.

3. Inspiracje, czyli co dalej?

MWD inspiruje za granicą…
Polski ksiądz pracujący na parafii we Florencji wraz z grupą włoskiej młodzieży zafascynowali się Modlitwą w drodze. Ostatnio postanowili przygotować sami na lokalną skalę własne rozważania na Adwent i Wielki Post. Zaangażowali w to całą parafię, młodych i starszych! Patronujemy tej inicjatywie.

W ostatnich miesiącach pojawiło się zainteresowanie ideą i stylem MWD w Chorwacji, Niemczech i Norwegii. Są pragnienia uruchomienia MWD w tych językach, choć są to dopiero wstępne zapytania i ogólna orientacja w kwestii.

[dla chętnych] „Chcę pomóc w rozwoju MWD!”

Potrzebujemy ludzi, by głosić Słowo Pana przez smartfony na krańce świata. Dlatego nawet najmniejsza forma pomocy dużo dla nas znaczy.

Co możesz zrobić?

Po pierwsze możesz nas wesprzeć modlitewnie. Chcemy, aby to co robimy było tylko i wyłącznie na większą Chwałą Bożą, dlatego tym bardziej nam na tym zależy.

Po drugie, może polubić nas na Facebooku, Twitterze i dołączyć do naszego kanału Youtube.

Po trzecie, możesz również zamieścić u siebie na stronie lub blogu nasz banner lub player z codzienną modlitwą.

Po czwarte, możesz w końcu umieścić na stronie, blogu, Facebooku i Twitterze każdą pojedynczą modlitwę – wystarczy kliknąć przycisk „więcej o modlitwie” przy każdej medytacji.

Po piąte, zapraszamy do współtworzenia Modlitwy w drodze:

 • poszukujemy osób po rekolekcjach ignacjańskich do pisania rozważania;
 • lektorów do czytania (z Krakowa);
 • ludzi, ze smakiem muzycznym do wyszukiwania muzyki;
 • kapłanów i świeckich chętnych do rozpowszechnienia materiałów promocyjnych w parafiach i wspólnotach;
 • osób z doświadczeniem w mediach społecznościowych.

Zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt [email protected]
Koszty nagrywania oraz prac programistycznych i serwisowych zmuszają nas również do proszenia o wsparcie finansowe. Wsparcia można udzielić przekazując donację na poniższe konto lub za pomocą formularza płatności PayU/PayPal na tej stronie http://modlitwawdrodze.pl/inne/wesprzyj Dziękujemy!


Relacja z konferencji „Prześladowanie chrześcijan w XXI” w Kaliszu

Kochani Wspólnotowicze!

Pragnę podzielić się z Wami dobrą wiadomością o naszym apostolstwie na rzecz Kościoła Prześladowanego. Dnia 12.11.2016 r odbył się w Kaliszu w kościele ojców Jezuitów kongres „Prześladowanie chrześcijan w XXI wieku.

Zorganizowanie kongresu było naszym pomysłem, który zaprezentowaliśmy Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Poznaniu, z którym od roku współpracujemy. Patronat Honorowy nad kongresem objął Ordynariusz Diecezji Kaliskiej ks. bp Edward Janiak.

Na kongres przybył abp Bashar Warda z Iraku, który podniósł rangę kongresu do międzynarodowego. Wśród prelegentów znaleźli się ks. prof. Waldemar Cisło, ks. Paweł Kucia, ks. Ryszard Bordań, Ks. Piotr Kaczmarczyk i ks. Paweł Kaczmarczyk.

Całość prowadził ks. dr Mariusz Boguszewski z Papieskiego Stowarzyszenia PKWP.

Spotkanie rozpoczęła konferencja prasowa, podczas, której abp Bashar Warda nakreślił sytuację chrześcijan na terenach objętych prześladowaniami i powiedział, że do Polski przybył po to, by głównie podziękować za dotychczasową pomoc i prosić o dalszą, która jest niezmiernie potrzebna, żeby nie dopuścić do sytuacji, kiedy chrześcijaństwo zniknie z mapy Iraku.

Ks. abp Bashar Warda podkreślił, że dramatycznie spada liczba chrześcijan w Iraku.

W 2003 roku mieszkało ich tam 1,5 mln, a obecnie jest to około 250 tys. osób. Dodał, że w roku 2016 kraj opuściło kolejne 5 tys. rodzin, a najbardziej krwawy okres trwa od 2003 r.

W tym czasie bombardowano i palono kościoły, niszczono klasztory burzono domy. I jedynym, który niesie pomoc jest obecnie Kościół. I tylko dzięki pomocy chrześcijan z całego świata w jego regionie udało się zbudować 14 szkół i 7 kościołów. Ks. abp podkreślił również, że robią co mogą, by chrześcijanie nie opuszczali Iraku i aby mogli pozostać i być misjonarzami.

Natomiast ks. prof. Waldemar Cisło powiedział; „Zależy nam, by poprzez kontakt osobisty z ludźmi i z organizacjami był głosem ludzi poszkodowanych. To jest tym bardziej istotne, że oni sami głosu nie mają, nie mają możliwości dotrzeć z wołaniem o pomoc do nas. My jako ich bracia mamy obowiązek wołać w ich imieniu.”

Dzień solidarności z Kościołem prześladowanym ma trzy cele. Podstawowym jest przekazanie informacji o sytuacji jaka jest tam, gdzie płynie pomoc. Na drugim miejscu jest modlitwa i trzecim celem jest pomoc materialna. W programie kongresu były również prezentowane filmy pokazujące dramatyczną sytuacje chrześcijan w Iraku.

Na spotkanie przybył również bp. Łukasz Buzon, który podziękował abp Wardzie za to, że osobiście przybył do Kalisza, aby przedstawić sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Punktem centralnym całodniowego spotkania była Msza św. w intencji prześladowanych chrześcijan, której przewodniczył superior kaliskich jezuitów ojciec Andrzej Lemiesz.

Homilię wygłosił abp Warda, który powiedział „Wiara chrześcijańska jest wielką wartością i dlatego nic tak nie jest potrzebne jak modlitwa wszystkich wiernych za Kościół. –Potrzebujemy waszej modlitwy, abyśmy pozostali wierni naszej wierze, abyśmy pokonali ten czas prześladowań i wyszli z niego zwycięsko. Dziękuję za waszą modlitwę i ofiarność, dziękuję, że jesteście z chrześcijanami prześladowanymi na całym świecie.”

Arcybiskup otrzymał w prezencie od WŻCH w Kaliszu pamiątkowy medal z wizerunkiem św. Jana Pawła II wybity z okazji wizyty Papieża w Kaliszu. Ponadto każdy z gości otrzymał wizerunek św. Józefa jako podziękowanie za wkład w propagowanie pomocy dla Kościoła prześladowanego, natomiast Stowarzyszenie Papieskie PKWP przyznało medal Amicus Noster Kamili i Tadeuszowi Krytowskim z kaliskiej wspólnoty WŻCh za pracę na rzecz Kościoła prześladowanego. Jest to również uznanie i docenienie pracy całej wspólnoty.

W drugiej części kongresu Ks. Piotr i Paweł Kaczmarczyk skupili się głownie na temacie wolontariatu. Poinformowali w jaki sposób zostać wolontariuszem i jakie korzyści przynosi praca wolontariacie oraz, jak wielką szansą rozwoju młodego człowieka jest wolontariat. Ks. Paweł Kucia omówił wielką rolę medialnego przekazu i o możliwości niesienia pomocy Kościołowi prześladowanemu.

Trzeba pamiętać, że dzień solidarności z Kościołem prześladowanym, to nie tylko jeden dzień zbiórki w kościołach, ale praca wielu jednostek non stop na wielu polach. Kongres zakończył występ Zespołu Non Troppo.

Pragnę podkreślić, że kongres był wielkim wydarzeniem dla naszej diecezji, miasta i dla kaliskiej WŻCh i jednym z etapów apostolstwa jakie od roku prowadzimy i będziemy prowadzić dalej dla prześladowanych chrześcijan.

 • Owocem kongresu jest decyzja o comiesięcznej Mszy św., która będzie odprawiana w intencji Kościoła prześladowanego w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 11.30 w kościele ojców Jezuitów.
 • W dalszym ciągu będziemy prezentować w kościołach i szkołach naszej diecezji wystawę „Droga krzyżowa Kościoła prześladowanego”, która składa się z 15 części Drogi Krzyżowej.
 • Każda stacja poświęcona jest innemu krajowi i zawiera dane liczbowe i fotografię. Wystawa odwiedziła już 15 kościołów i dwie szkoły. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem i jest bardzo dobrze przyjmowana przez proboszczów. Jest odwiedzana przez wiernych i szkoły z katechetami.
 • Organizujemy również prelekcje prowadzone przez pracowników PKWP w KIK i szkołach średnich, które cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży.
 • W okresie świąt Bożego Narodzenia odbędą się dwa koncert kolęd w wykonaniu zespołu NON Troppo.
 • Na ulicach Kalisza organizujemy akcje informacyjne o Kościele prześladowanym, gdzie wolontariusze /młodzież ubrana w pomarańczowe kostiumy stoi z transparentem i rozdaje przechodniom ulotki.
 • Dnia 26.04.2017 r. odbędzie się koncert w auli Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu, który jest adresowany głownie do młodzieży.
 • organizujemy wolontariat.

Kamila Krytowska, koordynator WŻCh w Kaliszu


[WŻCH Chicago] Przywitanie Dzieci Duchowo Adoptowanych

Obrona Życia [Przywitanie Dzieci Duchowo Adoptowanych] W niedzielę 4 grudnia 2016 roku, podczas uroczystej Mszy św., odbyło się przywitanie Dzieci Duchowo Adoptowanych. Kaplica przystrojona była figurkami aniołów, które symbolizowały ocalone przez naszą modlitwę dzieci. Na ołtarzu znalazło się 31 świeczek, które reprezentowały liczbę osób z WŻCh, które podjęły się modlitwy za poczęte dzieci oraz jedna dodatkowa świeczka symbolizująca wszystkie pozostałe anonimowe modlitwy w intencji obrony życia.

Dalsza celebracja miała miejsce w czasie agapy, kiedy to raczyliśmy się przyniesionym przez nas jedzeniem, wyśmienitym tortem urodzinowym oraz zabawą w rozpoznawanie naszych zdjęć z dzieciństwa.

Mimo, że nasza celebracja miała miejsce już w grudniu, modlitwa za nasze Duchowo Adoptowane Dzieci potrwa do 4 stycznia 2017 roku. (AE)


Karol – musical o życiu Jana Pawła II

pod patronatem Metropolity Krakowskiego, Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza

Edyta Geppert, Anna Wyszkoni, Piotr i Wojciech Cugowscy oraz Jacek Kawalec w obsadzie widowiska o Świętym Janie Pawle II

25 lutego 2017 roku w TAURON Arenie Kraków odbędzie się światowa prapremiera musicalu „Karol” – pierwszego polskiego musicalu o życiu Św. Jana Pawła II. Publiczność obejrzy niezwykły spektakl taneczny, aktorski i wokalny, stworzony na podstawie biografii Karola Wojtyły. W postać Papieża wcieli się znakomity polski aktor śpiewający, Jacek Kawalec.

W obsadzie musicalu znaleźli się ponadto m.in. Anna Wyszkoni oraz Piotr i Wojciech Cugowscy w roli przyjaciół Karola Wojtyły, a także Agata Nizińska w roli matki przyszłego Papieża. Gwiazdą specjalną widowiska będzie Edyta Geppert, która wystąpi w musicalu z utworami z własnego repertuaru. Bilety na krakowską premierę „Karola” są już w sprzedaży na www.musical-karol.pl oraz na www.eventim.pl.


Czas pomyśleć o życzeniach na Boże Narodzenie!

Moi drodzy! Podobnie jak przed rokiem w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia chcielibyśmy rozkręcić taką mini akcję aby każda wspólnota podstawowa w Polsce, jeśli zechce, mogła przesłać wspólnocie światowej, specjalne życzenia poprzez specjalny świąteczny newsletter.

Treść życzeń dowolna + jakieś wasze wspólne zdjęcie wystarczą. Świąteczny newsletter zostanie rozesłany dokładnie 24 grudnia i trafi do ponad 450 wżchowiczów i ich sympatyków z całego świata.

To bardzo ważne abyście napisali też coś więcej o swojej wspólnocie i o jej wyjątkowej tożsamości; czym żyje na co dzień? czym się charakteryzuje? Może to co czyni was wyjątkowymi to dzieło, którego się podjęliście, a może to ludzie, którzy ją tworzą są nietuzinkowi? Może wyjątkowy był moment powstania waszej grupy który jest wciąż dla Was istotny? Spróbujcie poszukać w waszych grupach tej jedynej rzeczy, która przyciągnęła Was do WŻCh i jest tak silna, że trwacie w niej do dzisiaj. To także okazja do nawiązania nowych kontaktów i spojrzenie na jej różnorodność i bogactwo.

Teksty i zdjęcia przesyłajcie na adres [email protected] do Radka Lebowskiego który redaguje całość. Termin przesyłania do 23 grudnia br.

Życzenia formułujemy w dowolnym języku.


Na rekolekcje ignacjańskie…

 • Fundament, Zakopane (13.12.2016 – 18.12.2016)
 • Skupienie Adwentowe z Modlitwą Jezusową, W-wa Falenica (16.12.2016 – 18.12.2016)
 • „Walka duchowa” – sesja dla mężczyzn, Gdynia (16.12.2016 – 18.12.2016)
 • Ewangelizacja niejedno ma imię. O wierze i głoszeniu zbawienia w początkach Kościoła. ks. bp R. Pindel, Czechowice (16.12.2016 – 18.12.2016)
 • Dni skupienia dla osób konsekrowanych – W jedności z Bogiem dla świata. K. Dyrek SJ, Częstochowa (16.12.2016 – 18.12.2016)
 • Szkoła Kontaktu z Bogiem (rekolekcje ignacjańskie dla młodzieży), Gdynia (26.12.2016 – 31.12.2016)
 • Droga do wolności (z Modlitwą Jezusową), W-wa Falenica (27.12.2016 – 30.12.2016)
 • Fundament, Czechowice (27.12.2016 – 01.01.2016)
 • Fundament, Kalisz (27.12.2016 – 01.01.2016)
 • I, II, III, IV, Częstochowa (28.12.2016 – 05.01.2016)

Proszą nas o modlitwę w intencjach…

 • O łaskę uzdrowienia duchowego i fizycznego dla syna Dawida
 • Za ojca o uwolnienie i opamiętanie aby mnie nie nękał.
 • Mój synuś… „Proszę o modlitwę o uzdrowienie 3-letniego Franciszka z wszelkich zaburzeń rozwojowych.
 • Prosze o modlitwe za wszystkie dzieci oraz w intencji przemiany swiata.BOg zaplac

Jak dzieci i diakoni widza nasza wspólnotę….


Medytacja 19.11.2016

Medytacje ignacjańskie w kościele pw. Ducha Św. w Toruniu

„Mój Król i Pan” (19.11.2016)

 1. 1.Znak Krzyża Świętego.
 2. 2.Modlitwa przygotowawcza: Proszę Cię Boże, Panie mój, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Twojego Boskiego Majestatu.
 3. 3.Wprowadzenie I:

Fragment z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 23,35-43).

Gdy ukrzyżowano Jezusa, lud stał i patrzył. Lecz członkowie Wysokiej Rady drwiąco mówili: «Innych wybawiał, niechże teraz siebie wybawi, jeśli On jest Mesjaszem, Wybrańcem Bożym». Szydzili z Niego i żołnierze; podchodzili do Niego i podawali Mu ocet, mówiąc: «Jeśli Ty jesteś królem żydowskim, wybaw sam siebie». Był także nad Nim napis w języku greckim, łacińskim i hebrajskim: «To jest Król żydowski». Jeden ze złoczyńców, których tam powieszono, urągał Mu: «Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas».

Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? My przecież sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił». I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa».

Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju».

Wyobrażenie miejsca: Wyobraź sobie Golgotę i ukrzyżowanego Jezusa. Zobacz otaczających Go ludzi: ich twarze, zachowanie. Znajdź sobie miejsce pośród nich.

(1 minutowe rozmyślanie)

Wprowadzenie II: Proszę Cię, Panie Boże, bym przez tę modlitwę lepiej Cię poznał i umiał poddać się Twemu prowadzeniu.

 1. 4.Rozmyślanie

Punkt 1: To jest Król żydowski.

Spójrz na krzyż (w ołtarzu) i figurę ukrzyżowanego Jezusa. Popatrz na Jego cierniową koronę, umęczone ciało obnażone z szat. Kogo widzą w tym Człowieku ludzie? Kogo ty widzisz? Powiedz w myśli: mój Królu – i zobacz, co czujesz, gdy tak mówisz. Pozostań przez parę minut w tym rozmyślaniu.

(6 minutowe rozmyślanie)

Punkt 2: Jeśli jesteś królem, jeśli jesteś Mesjaszem, wybaw sam siebie.

To tak, jak na pustyni: Jeśli jesteś Synem Bożym, spraw, by kamień stał się chlebem; rzuć się w dół. Ale ludzie mówią lub myślą także: Jeśli jesteś Bogiem, uzdrów mojego bliskiego, zrób taki cud, żeby wszyscy uwierzyli i się nawrócili, żeby nie było wojen, cierpienia. Jeśli jesteś królem… A tu – ręce i nogi Jezusa przybite do krzyża. Popatrz na Niego i rozważaj, czego uczy cię twój Król, przyjmujący cierpienie i śmierć.

(6 minutowe rozmyślanie)

Punkt 3: Powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju.

Tak, to naprawdę jest Król nieba i ziemi. Jednym zdaniem otwiera bramy raju. W jednej sekundzie może moją duszę wybielić w swojej krwi. Trwaj przez kolejne minuty przed Jezusem, który daje życie, powtarzając w sercu słowa: Królu mój i Panie.

(6 minutowe rozmyślanie)

 1. Rozmowa końcowa (kolokwium) – Na koniec, zwróć swoje myśli ku Chrystusowi Zmartwychwstałemu, królującemu w chwale i porozmawiaj z Nim o tym, co ważnego wydarzyło się w czasie tej modlitwy.

(3 minutowe rozmyślanie)

 1. 6.Modlitwa „Ojcze nasz…”
 2. 7.Znak Krzyża Świętego.

(Autor rozważań: Grzegorz Gabor)