Newsletter WŻCh w Polsce – czerwiec 2016

30 czerwca 2016

 

Skrót najważniejszych informacji miesiąca

 • Międzynarodowe stoisko WŻCH na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie
 • Pielgrzymka Szlakiem Piastowskim pod hasłem „1050 lat razem z Jezusem”
 • Zaproszenie na Forum Wspólnot Lokalnych
 • W Radio Warszawa o czwartkowych spotkaniach z medytacją
 • Skupienie weekendowe wspólnoty krakowskiej
 • Będziecie gościć w czasie ŚDM Czechów? Koniecznie to zobaczcie!
 • W skrócie…
 • Letnie seminarium formacyjne
 • „Stawać się animatorem życia duchowego w świecie” Wakacyjna Sesja Seminarium dla Animatora

Jubileusz Miłosierdzia to czas pojednania dla wszystkich.
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) 30 czerwca 2016

Międzynarodowe stoisko WŻCH na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie

W czasie Światowych Dni Młodzieży WŻCh jako wspólnota światowa będzie miała swoje stoisko promujące duchowość i wspólnotę na stadionie Cracovii w dniach 25-29 lipca. Do dyżurowania przy stoisku będą osoby z całego świata. Koordynacją całości zajmuje się osoba z Libanu, natomiast w Polsce działania koordynuje Kasia Serafin ze wspólnoty lubelskiej.

Wygląda na to, że osoby, które nie są zarejestrowane na ŚDM też będą mogły wejść na stadion. Nie jest też konieczna bardzo znajomość języka obcego. Bardzo przyda nam się pomoc w prowadzeniu tego stoiska zatem jeśli wybieracie się na ŚDM do Krakowa jest szansa na spędzenie go w sposób bardzo aktywny:

 1. wsparcie w dyżurowaniu, zwłaszcza 25 lipca (wtorek od rana) i środa, bo jest długi czas.
 2. potrzeba także 2 stolików takich plastikowych z Ikei donieść na stoisko, można je kupić tylko czy jest ktoś z nas, do kogo można by je przesłać te stoliki i kto mógłby je przywieźć we wtorek przed 9.00 na Carcovię.
 3. pomoc w transporcie rzeczy na stadion (25 lipca) rano między 7.30-9.00

Nie wiadomo, jak będzie z poruszaniem się po mieście, zwłaszcza w okolicy Błoń w tych dniach. z tego co jest na ogłoszeniach rejon Błoń ma być terenem zamkniętym dla ruchu. Więc trzeba założyć, że stoliki trzeba będzie dowieźć komunikacją miejską.

Gdyby ktoś z Was chciał i mógł wesprzeć tę akcję to zgłaszajcie się proszę najlepiej bezpośrednio do Kasi Serafin, e-mail: [email protected] tel. 512 621 097. TERMIN NA ODPOWIEDŹ DO 8 LIPCA.


Pielgrzymka Szlakiem Piastowskim pod hasłem „1050 lat razem z Jezusem”

Kochani Wspólnotowicze!
Jeszcze raz ponawiamy nasze zaproszenie na pielgrzymkę Szlakiem Piastowskim pod hasłem „1050 lat razem z Jezusem „ która organizuje wspólnota Kaliska, abyśmy wspólnie mogli lepiej uczcić 1050 lat naszej wiary w Jezusa. Na pielgrzymkę zapraszamy wspólnotę polską i europejską. Pielgrzymka będzie trwała 4 dni od 8/poniedziałek/ do 11/czwartek/ sierpnia 2016 r . a jej koszt to 450 zł.

Jesteśmy przekonani, że pielgrzymując wspólnie do miejsc, w których zaczęła się chrześcijańska Polska, pogłębimy naszą wiarę i więź wspólnotową, poznamy przepiękny szlak Piastowski i pogłębimy naszą wiedzę historyczną. Zapisy przyjmuje Kamila Krytowska tel 663 762 951 do dnia 15 lipca 2016 r. e-mail [email protected]

Obowiązkowo należy wpłacić zaliczkę do 15 lipca 2016 w wysokości 100 zł
na nr konta 86 1940 1076 5362 1812 0000 0000 Kamila Krytowska

Resztę należności będziemy przyjmować w dniu wyjazdu.
Jeszcze raz wszystkich serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy.

Kamila Krytowska, koordynator
Maria Chwedkowska, animator

Plan pielgrzymki:

1 dzień
8.08.2016 Wyjazd z Kalisza godz.8.00 rano.

Pierwszym miastem, które zwiedzimy będzie Strzelno. Jest to miasto znane z bezcennych romańskich zabytków, które prawa miejskie otrzymało już w 1231 r. Zwiedzimy tu rozległy kompleks zabudowań klasztornych z takimi perełkami jak rotunda św. Prokopa i kościół św. Trójcy wzniesiony około roku 1170. ze wspaniałym barokowym wyposażeniem i fasadą oraz obszerny rynek miasta.

Potem pojedziemy do Kruszwicy miasta założonego na północnym krańcu jeziora Gopło w IX wieku. Był to najważniejszy ośrodek tworzącego się państwa piastowskiego. Miasto posiada wiele cennych zabytków z przepiękną Kolegiatą romańską zbudowaną w XII wieku, podłużnym rynkiem i słynną Mysią Wieżą. Z miastem związanych jest wiele legend, które są przekazywane kolejnym pokoleniom i z którymi będziemy mieli okazję się zapoznać.

Ostatnim dziś zwiedzanym miastem będzie Mogilno, gdzie zobaczymy atrakcyjne śródmieście z kościołem farnym z XII w. Po tym bogatym we wrażenia dniu jedziemy na obiadokolację i nocleg / W sumie w tym dniu zrobimy około 230 km.

2 dzień
Po śniadaniu jedziemy do Gniezna, które jest nazwane „matecznikiem Rzeczypospolitej „Za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego była to stolica państwa piastowskiego. W Gnieźnie w roku 1000 odbył się słynny Zjazd Gnieźnieński, na który z pielgrzymką do grobu Świętego Wojciecha przybył cesarz Otton III. Jest to również miejsce koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Zwiedzimy tu Archikatedrę Wniebowzięcia NMP, która jest symbolem polskiego chrześcijaństwa. Zwiedzimy rynek i Muzeum Państwa Polskiego, kościół świętego Antoniego w raz z klasztorem franciszkanów. Potem jedziemy na obiad a po południu będzie krótki program formacyjny i odpoczynek nad jeziorem Lednickim a wieczorem ognisko. / Przejedziemy trasę około 130 km./

3 dzień
Po śniadaniu jedziemy do Biskupina położonego nad przepięknym Jeziorem Biskupińskim, potem przejazd statkiem Diabeł Wenecki po jeziorze, następnie odwiedzamy w Wenecji ruiny XIV wiecznego zamku. Zwiedzamy jeszcze Żnin, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1136 i pojedziemy na obiadokolacje i nocleg.

4 dzień
Po śniadaniu jedziemy do stolicy Wielkopolski Poznania, gdzie zwiedzamy po kolei wszystkie ważne miejsca, Katedrę, Ostrów Tumski, Stary Rynek wytyczony 1253 roku, Ratusz, poznańską Kolegiatę Farną i zespół dawnego Kolegium Jezuickiego, zamek Przemysława a następnie będziemy gośćmi Stowarzyszenia Papieskiego „Pomoc Kościołowi w Potrzebie, gdzie podejmą nas kawą i słodkościami. Po odpoczynku dalej zwiedzamy Poznań potem jedziemy do Kórnika, gdzie zobaczymy zamek Działyńskich, który wznosi się na otoczonej fosa wyspie i wracamy do Kalisza.

Noclegi będą w jednym miejscu w okolicach Jeziora Lednickiego, w pokojach dwu, trzy osobowych z łazienkami, o przyzwoitym standardzie.

Do Kalisza możemy przyjeżdżać już w niedzielę, gdzie mamy zapewniony nocleg za dodatkową opłatą 30zł i śniadaniem 12 zł. Zatroszczymy się również o Was po przyjeździe z pielgrzymki, jeżeli będzie potrzeba noclegu i śniadania.

W ramach ceny pielgrzymki będziemy otrzymywać 2 posiłki dziennie śniadania i obiadokolację oraz coś na przekąskę. /drożdżówki, jabłka/., bilety wstępu i ubezpieczenie NW. Nie zabieramy śpiworów.

Za kawę i inne napoje nie wchodzące w skład menu, płacimy indywidualnie.
Zaznaczam, że szczegółowy program zwiedzania będziemy uzgadniać na miejscu z przewodnikami, którzy będą nas oprowadzać po konkretnych miejscach.
Jeszcze raz wszystkich serdecznie zapraszamy, nie zmarnujmy tej wielkiej szansy.


Zaproszenie na Forum Wspólnot Lokalnych

Drodzy Odpowiedzialni za Wspólnoty Lokalne!

Bardzo serdecznie zapraszamy Każdą/Każdego z Was na kolejne Forum Wspólnot Lokalnych, które Ołtarz w Kaplicy litewskiej w Grotach Watykańskich. odbędzie się 15 października 2016 r. w Warszawie, przy ul. Rakowieckiej 61. Nasze zaproszenie kierujemy tym razem także (i mamy nadzieję, że stanie się to stałym zwyczajem) do Asystentów Wspólnot lokalnych. To bowiem tym trojgu osobom, reprezentującym przecież dwa współpracujące ze sobą w misji środowiska – Towarzystwo Jezusowe oraz Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego, powierzone jest bieżące pasterzowanie w naszych Wspólnotach.

Uczestniczenie w spotkaniach o charakterze wymiany, wzajemnej inspiracji oraz odczytywania ważnych akcentów w bieżącej pracy każdej z osób odpowiedzialnych (oczywiście na miarę możliwości) wydaje się wręcz koniecznością, dającą korzyść obu stronom. Chociaż program spotkania nadejdzie niebawem, to już można zasygnalizować dwa bloki:

 • Wspólnota Życia Chrześcijańskiego a ludzie młodzi (w tle dwóch międzynarodowych spotkań: w Słowenii spotkanie tzw. “Eurolinków” poświęcone młodzieży oraz spotkanie Światowych Dni Młodzieży z jego – dla nas – implikacjami);
 • kwestie bieżące Wspólnoty krajowej (gdybyście mieli jakieś sugestie tematyczne dotyczące tego bloku, proszę napiszcie).

Kwestiami organizacyjnymi tego spotkania zajmie się Sekretariat. Koszt uczestnictwa w Forum ograniczy się tym razem do podróży i obiadu w sobotę. Liczymy na Waszą obecność i prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu do 15 września 2016 r. na adres: [email protected]. Gdyby jednak z jakiś ważnych powodów Twój przyjazd na Forum nie był możliwy, prosimy o wydelegowanie innej osoby ze wspólnoty, która będzie uczestniczyć w pracach Forum w Twoim imieniu. Informację o wydelegowaniu innej osoby prosimy przesłać w terminie i na adres potwierdzenia uczestnictwa. Powierzając zbliżające się Forum i wszystkich jego uczestników orędownictwu Matki Miłosierdzia – Matki Tego, w którym Bóg objawił światu swoje Serce przepełnione miłością, zapraszamy jeszcze raz w imieniu całej Rady Wykonawczej

Monika Trochimczuk i Bogusław Spurgjasz
W ramach podsumowania przyjrzyjmy się temu co mówi do nas bezpośrednio tego dnia papież Franciszek.


W Radio Warszawa o czwartkowych spotkaniach z medytacją

Krystyna Seremak wraz z Małgorzatą Średnicką i Anitą Rybicką opowiadały w Radio Warszawa o czwartkowych spotkaniach z medytacją. Audycja miała miejsce 14 kwietnia, rozmowę przeprowadziła dziennikarka Radia Warszawa, Katarzyna Supeł-Zaboklicka. Zapraszamy do wysłuchania, a przede wszystkim zapraszamy do udziału w czwartkowych spotkaniach – w trzecie czwartki miesiąca, w godz. 18.00 – 20.00 w Sali Betlejem przy Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Warszawie (ul. Rakowiecka 61).


Skupienie weekendowe wspólnoty krakowskiej

Chrześcijaństwo Życie Wspólnota

Powyższy tytuł był motywem przewodnim tego spotkania. Treść konferencji, medytacji, dzieleń koncentrowała się na uniwersalnym wymiarze wspólnoty jako miejscu przeżywania wiary, jej wzrostu i doświadczania Bożego działania. Nie zabrakło także elementów integracyjnych, zaproszonych z Torunia gości: Doroty i Grzegorza Gaborów, którzy poprowadzili konferencję o zasadach dialogu, warsztatów BUM BUM Rurek które poprowadził Larry Wikowski a także wyjątkowego wydarzenia, którym było złożenie przymierza czasowego przez Renię i Małgosię w czasie mszy z ludem, gdzie był obecny chór i kapela góralska. W skupieniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich wspólnot krakowskich: Ad amorem, Prewspólnoty i Współdzielni (małżeńska). Więcej na profilu FB WŻCH

Miejsce spotkania także nie było przypadkowe. Ośrodek rekolekcyjny na Śnieżnicy to jeszcze przedwojenne dzieło Sodalicji Mariańskich z Zakopanego zbudowane własnym staraniem i wysiłkiem. Początkowo miało być tylko miejscem wypoczynku dla młodych chłopców, szybko jednak zauważono, że nie można zaniedbywać ich rozwoju duchowego. Od tego momentu umacnia się funkcja Śnieżnicy jako ośrodka rekolekcyjnego. Więcej informacji można znaleźć na stronie ośrodka.

Dzień Pierwszy to rozważania o wspólnocie jako miejscu, w którym nasza wiara może dojrzewać i wzrastać a miłość do bliźniego oczyszczać się. Spojrzenie na wspólnotę jako miejsce nie wyizolowane ze świata, ale miejsce, w którym relacje międzyosobowe to szkoła miłosierdzia wobec siebie nawzajem. Wspólnota, która nie jest miejscem ucieczki, przyczajenia się i uwicia sobie bezpiecznej przystani, ale miejsce, w którym doświadczamy czym jest włączenie wspólnoty w swoje własne życie. Szczególnym miejscu, w Kościele które podkreśla jedność wszystkich chrześcijan. Wspólne i wielowiekowe, odkrywane samodzielnie, doświadczenie obecności Bożej miłości, chęci współpracy z Nim z jednoczesnym uznaniem swojej słabości i grzeszności.

Medytacja do tego dnia po pobrania tutaj.

Dzień drugi upłynął pod znakiem konferencji i warsztatów o dialogu. Dorota i Grzegorz Gaborowie, zaangażowani także w Spotkania Małżeńskie, przedstawili nam główne zasady i warunki dialogu. Sposobu bycia wobec siebie które daje wzajemną płaszczyznę komunikacji ze specjalnym miejscem na:

 1. pierwszeństwo słuchania przed mówieniem
 2. dzielenie się przed dyskutowaniem
 3. rozumienie przed ocenianiem
 4. przebaczanie (sic!)

Zasady te, które mają odniesienie do relacji z Bogiem, rodziną, małżonkiem oraz każdym innym człowiekiem mają także uzasadnienie w psychologii komunikacji. Dialog rozumiany w powyższy sposób można osiągnąć „jedynie” spełniając założenie, że obie osoby (strony) dialogu mają dobrą wolę porozumienia się.

W toku dzielenia się refleksja o tym fakcie podążyła także w stronę stanu komunikacji nie tylko między nami, ale również w miejscu pracy, w rodzinach, w przestrzeni publicznej.

Medytacja z tego dnia do pobrania tutaj.


Będziecie gościć w czasie ŚDM Czechów? Koniecznie to zobaczcie!


W skrócie…

 • UWAGA! ważna informacja od sekretariatu krajowego: Zmieniliśmy numer telefonu sekretariatu. Aktualny numer to: 733 734 777.
 • Białystok: 11 czerwca – Pielgrzymka wspólnotowa do Świętej Lipki
 • Poznań: 18 czerwca – Kiermasz u Ignacego. Była wymodlona pogoda 🙂 i wspaniała zabawa. Chwała Panu !!!
 • Lublin.27 czerwca – Infografika ważnych postaci z historii świata będący jednocześnie członkami Sodalicji Marianskich
 • Wywiad z Prezydentem WŻCh – Mauricio Lopezem dla telewizji katolickiej w Gujanie. Rozmowa prowadzona jest po angielsku. Dotyczy projektu REPAM – sieci kościelnej działającej na rzecz regionu Amazonii, angażującej różne instytucje kościelne. Nasza Wspólnota bierze udział w Amazon Project, a Mauricio jest sekretarzem (kierownikiem) biura REPAM.

Polecamy jak zawsze profil społecznościowy WŻCh Polska oraz stronę internetową wzch.org.pl


Letnie seminarium formacyjne

Zapraszamy wszystkich członków naszej wspólnoty do udziału w Seminarium formacyjnym

„Stawać się animatorem życia duchowego w świecie” Wakacyjna Sesja Seminarium dla Animatora

Otwock 7-10 lipca 2016

Celem seminarium jest przygotowanie do bardziej świadomego animowania życia duchowego wspólnot oraz indywidualnych osób. Jest ono przeznaczane zarówno dla osób kontynuujących 2-letnie Seminarium dla Animatorów WŻCh, jak również dla członków WŻCh nie uczestniczących w tym Seminarium a pragnących pogłębić swoją wiedzę i doświadczenie animowania życia duchowego w duchu św. Ignacego.

Czytaj więcej…