Newsletter WŻCh w Polsce – maj 2016

30 maja 2016

 

Skrót najważniejszych informacji miesiąca

 • Zaproszenie na Forum Wspólnot Lokalnych
 • Pielgrzymka rowerowa WŻCh – trzeba dobrze wyglądać
 • Kalisz: zaproszenie na Pielgrzymkę Szlakiem Piastowskim
 • Chicago: Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego
 • W skrócie…
 • Letnie seminarium formacyjne
 • „Stawać się animatorem życia duchowego w świecie” Wakacyjna Sesja Seminarium dla Animatora
 • Pomoce do medytacji
 • Medytacja ignacjańska – praktyczne uwagi

Jesteśmy stróżami, nie panami tej ziemi, a na każdym spoczywa osobista odpowiedzialność za to, by strzec stworzenia, cennego daru Boga.
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) 30 maja 2016

Zaproszenie na Forum Wspólnot Lokalnych

Drodzy Odpowiedzialni za Wspólnoty Lokalne!

Bardzo serdecznie zapraszamy Każdą/Każdego z Was na kolejne Forum Wspólnot Lokalnych, które Ołtarz w Kaplicy litewskiej w Grotach Watykańskich. odbędzie się 15 października 2016 r. w Warszawie, przy ul. Rakowieckiej 61. Nasze zaproszenie kierujemy tym razem także (i mamy nadzieję, że stanie się to stałym zwyczajem) do Asystentów Wspólnot lokalnych. To bowiem tym trojgu osobom, reprezentującym przecież dwa współpracujące ze sobą w misji środowiska – Towarzystwo Jezusowe oraz Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego, powierzone jest bieżące pasterzowanie w naszych Wspólnotach.

Uczestniczenie w spotkaniach o charakterze wymiany, wzajemnej inspiracji oraz odczytywania ważnych akcentów w bieżącej pracy każdej z osób odpowiedzialnych (oczywiście na miarę możliwości) wydaje się wręcz koniecznością, dającą korzyść obu stronom. Chociaż program spotkania nadejdzie niebawem, to już można zasygnalizować dwa bloki:

 • Wspólnota Życia Chrześcijańskiego a ludzie młodzi (w tle dwóch międzynarodowych spotkań: w Słowenii spotkanie tzw. “Eurolinków” poświęcone młodzieży oraz spotkanie Światowych Dni Młodzieży z jego – dla nas – implikacjami);
 • kwestie bieżące Wspólnoty krajowej (gdybyście mieli jakieś sugestie tematyczne dotyczące tego bloku, proszę napiszcie).

Kwestiami organizacyjnymi tego spotkania zajmie się Sekretariat. Koszt uczestnictwa w Forum ograniczy się tym razem do podróży i obiadu w sobotę. Liczymy na Waszą obecność i prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu do 15 września 2016 r. na adres: [email protected]. Gdyby jednak z jakiś ważnych powodów Twój przyjazd na Forum nie był możliwy, prosimy o wydelegowanie innej osoby ze wspólnoty, która będzie uczestniczyć w pracach Forum w Twoim imieniu. Informację o wydelegowaniu innej osoby prosimy przesłać w terminie i na adres potwierdzenia uczestnictwa. Powierzając zbliżające się Forum i wszystkich jego uczestników orędownictwu Matki Miłosierdzia – Matki Tego, w którym Bóg objawił światu swoje Serce przepełnione miłością, zapraszamy jeszcze raz w imieniu całej Rady Wykonawczej

Monika Trochimczuk i Bogusław Spurgjasz
W ramach podsumowania przyjrzyjmy się temu co mówi do nas bezpośrednio tego dnia papież Franciszek.


Pielgrzymka rowerowa WŻCh – trzeba dobrze wyglądać

W poznańskich głowach zrodził się pomysł stroju rowerowego pt. WŻCh Team w związku z naszym pielgrzymowaniem rowerowym. Gdyby ktoś chciał taki stój mieć zamieszczam poniżej szczegóły. Można zamówić nawet pojedyncze sztuki. Jeśli byli by chętni można zadzwonić do Pana Maciej Lulki, żeby przesłał Wam pełną rozmiarówkę damską i męską. To jest firma szyjąca dla grup zawodowych z największych tourów na świecie. Jakość jest najwyższa, ceny jednak nie. Poniżej zamieszczam tekst jaki wysłałem do Poznaniaków po to, aby były namiary.

Może to sposób na reklamę i ewangelizację? Jeśli to możliwe rozpowszechnijcie to może w następnym biuletynie lub gdzie się da. „Przedstawiam końcową i zatwierdzoną wersję projektu stroju (już na szczęście nic nie można zmienić). Tym samym zakończyłem zbiorcze zamawianie koszulek. Projekt te będzie dostępny (jeszcze przez około 20 lat) w firmie Novatex w Puszczykowie przy ul. Wrzosowej na końcu. Podaję linka do tej firmy www.bcmnowatex.com.pl/.

Można tam podjechać, przymierzyć, pomyśleć i zamówić dowolnej jakości koszulkę bądź spodenki (nawet pojedyncze sztuki). Ceny są w zależności od jakości bardzo różne.

Oni bez mierzenia nie chcą niczego zrobić (każdy model ma inną rozmiarówkę). To są profesjonaliści. Podaję bezpośredni kontakt do właściwego człowieka na właściwym miejscu: PAN MACIEJ LULKA 509 044 379. Proszę tylko powiedzieć, że chodzi o projekt WŻCh. Oni pracują codziennie od 0700-1500 i w sobotę do 1300. Sklep do przymiarki
jest czynny dłużej. Im więcej nas będzie jeździć w tych strojach na tym więcej pytań mamy szansę odpowiedzieć, a kto pyta ten nie błądzi i może trafić do WŻCh. Serdeczne podziękowania dla Marysi Zbyszka Krugiełków za zaangażowanie w projekt.”

Maciej Chlebanowski


Kalisz: zaproszenie na Pielgrzymkę Szlakiem Piastowskim

Kochani Wspólnotowicze!
Wspólnota Kaliska organizuje pielgrzymkę Szlakiem Piastowskim pod hasłem „1050 lat razem z Jezusem „abyśmy wspólnie mogli lepiej uczcić 1050 lat naszej wiary w Jezusa. Na pielgrzymkę zapraszamy wspólnotę polską i europejską. Pielgrzymka będzie trwała 4 dni od 8/poniedziałek/ do 11/czwartek/ sierpnia 2016 r. a jej koszt to 450 zł.

Jesteśmy przekonani, że pielgrzymując do miejsc, w których wszystko się zaczęło pogłębimy naszą wiarę i więź wspólnotową, poznamy przepiękny szlak Piastowski i pogłębimy naszą wiedzę historyczną. Zapisy przyjmuje Kamila Krytowska tel. 663 762 951 do dnia 15 czerwca 2016 r.

e-mail [email protected]

Obowiązkowo należy wpłacić zaliczkę do 15 czerwca 2016 w wysokości 100 zł na nr konta 86 1940 1076 5362 1812 0000 0000 Kamila Krytowska, resztę należności będziemy przyjmować w dniu wyjazdu.

Serdecznie wszystkich pozdrawiamy i zapraszamy.

Wstępny plan pielgrzymki

 1. dzień. Wyjazd z Kalisza o godz. 8.00 zwiedzamy Strzelno, Kruszwicę i Mogilno, potem jedziemy na nocleg i obiadokolację do Lednicy.
 2. dzień. Wyjazd z Lednicy do Gniezna, po południu powrót do Lednicy, gdzie zjemy obiad, potem będzie program formacyjny i wieczorem ognisko i rożno.
 3. dzień. Wyjeżdżamy z Lednicy do Biskupina, Wenecji, /przejazd statkiem po jeziorze/ potem Żnin i powrót do Lednicy na nocleg.
 4. dzień. Wyjeżdżamy z Lednicy do Poznania – zwiedzamy. W Poznaniu będziemy również gośćmi Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które podejmie nas kawą i czymś słodkim. Potem jedziemy do Kurnika. Po drodze obiad i wracamy do Kalisza około 19.00. W Kaliszu zakończymy pielgrzymkę wspólną kolacją.

Osoby spoza Kalisza będą mogły skorzystać z noclegów za dodatkową odpłatnością- około 30 zł. oraz śniadania 12 zł. Podkreślam, że jest to wstępny plan pielgrzymki, szczegółowy prześlemy do końca maja 2016 r. Noclegi będą w jednym miejscu w okolicach Jeziora Lednickiego, w pokojach dwu, trzy osobowych z łazienkami, o przyzwoitym standardzie.


Chicago: Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego

W dniu 15 maja 2016, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, odbyło się czuwanie w parafii św. Władysława w Chicago, które przygotowała grupa Stella Maris z WŻCh.

Wieczór rozpoczął się Mszą św., której przewodniczył Marek Janowski SJ. Następnie podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu zanosiliśmy modlitwy dziękczynienia za miłość Boga do nas; za to, że kocha nas takimi jakimi jesteśmy. Prosiliśmy też Ducha Świętego o dary, wyznając: „Pragniemy odczuwać tak jak Ty i widzieć rzeczy tak, jak Ty je postrzegasz. Ponieważ Ty jesteś Ośrodkiem, Początkiem i Końcem wszystkiego”.

Punktem kulminacyjnym wieczoru była modlitwa wstawiennicza z nałożeniem rąk, w której posługiwali kapłani: Marek Janowski SJ, Damian Mazurkiewicz SJ i Paweł Witon SJ. Wierni z entuzjazmem i wzruszeniem brali udział w modlitwie wstawienniczej pochylając głowy przed kapłanami, którzy prosili o potrzebne łaski. Każdy z uczestników otrzymał cytat z Pisma św. jako słowo Boże skierowane szczególnie do niego.

Podczas całego czuwania zespół muzyczny „Gloria” działający przy parafii, zadbał o radosny śpiew pieśni uwielbienia Ducha Świętego. (MK)


W skrócie…

 • UWAGA! ważna informacja od sekretariatu krajowego: Zmieniliśmy numer telefonu sekretariatu. Aktualny numer to: 733 734 777.
 • Białystok: W niedzielę 22 maja 2016 w popołudniową słoneczną niedzielę zebraliśmy się w domu jezuitów. Każdy przyszedł z „koszyczkiem” pyszności. Były też łakocie gruzińskie przywiezione przez Jolę i Andrzeja z wyprawy po Gruzji. Na spotkaniu rozmawialiśmy, dyskutowaliśmy okazując sobie nawzajem dużo życzliwości i radości. Mieliśmy też okazję dowiedzieć się więcej o Gruzji, a szczególnie o życiu katolików tam zamieszkałych, oglądając zdjęcia i filmy wykonane przez „podróżników”
 • Poznań: 5 kwietnia – Zaproszenie na sesję „Seksualnośc singla” która odbedzie się 10 – 12 czerwca

Polecamy jak zawsze profil społecznościowy WŻCh Polska oraz strone internetową wzch.org.pl


Letnie seminarium formacyjne

Zapraszamy wszystkich członków naszej wspólnoty do udziału w Seminarium formacyjnym

„Stawać się animatorem życia duchowego w świecie” Wakacyjna Sesja Seminarium dla Animatora

Otwock 7-10 lipca 2016

Celem seminarium jest przygotowanie do bardziej świadomego animowania życia duchowego wspólnot oraz indywidualnych osób. Jest ono przeznaczane zarówno dla osób kontynuujących 2-letnie Seminarium dla Animatorów WŻCh, jak również dla członków WŻCh nie uczestniczących w tym Seminarium a pragnących pogłębić swoją wiedzę i doświadczenie animowania życia duchowego w duchu św. Ignacego.

Czytaj więcej…


Pomoce do medytacji

Biblioteczce rekolekcji radiowych zamieściliśmy dwa nowe artykuły pomocne w przeprowadzeniu medytacji. Pierwszy z nich to schemat medytacji. Wielu z nas z niechęcią odnosi się do schematycznego działania, ale ta mała podpowiedź techniczna pozwoli dobrze wykonać ćwiczenie duchowe, jakim jest medytacja (wszak rekolekcje ignacjańskie to właśnie Ćwiczenia Duchowe).

Drugi artykuł zawiera kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc w owocniejszym spotkaniu z Bogiem podczas medytacji i rekolekcji.


Medytacja ignacjańska – praktyczne uwagi

Trzeba znaleźć stałą porę i miejsce do codziennej medytacji. Medytacja powinna trwać nie krócej niż 30 minut i nie dłużej niż 45 minut. Należy zdecydować, ile czasu chce się przeznaczyć na medytację i starać się jej nie skracać ani nie przedłużać. Pora odprawiania medytacji powinna wynikać z rytmu dnia. Dla niektórych osób najlepsze będą godziny ranne, dla kogoś innego wieczorne, może to być też środek dnia. Dobrze jest nie zmieniać ustalonej pory. Ważne jest też znalezienie miejsca sprzyjającego modlitwie i skupieniu, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał. Może to być np. kościół w drodze do pracy, ale też – własny pokój. Ważne, żeby czuć się tam dobrze i spokojnie, żeby panowała cisza i dobre warunki do modlitwy. Oczywiście trzeba pamiętać o wyłączeniu telefonu.

Postawa ciała podczas medytacji również musi pomagać w skupieniu. Nie powinna być niewygodna, aby nie trzeba było jej zmieniać w czasie medytacji. Nie powinna być też zbyt wygodna (np. w głębokim fotelu), żeby nie zasnąć. Dobra jest postawa siedząca, przy zachowaniu wyprostowanych pleców.

Po wysłuchaniu wprowadzenia warto zrobić notatki, odszukać podany fragment Pisma św. i przeczytać go uważnie kilka razy, aby przyswoić sobie jego treść. Dobrze jest zastanowić się nad tym, co w tym tekście uderza mnie w szczególny sposób. Przez co czuję się przyciągany, a przez co odpychany? (Uwaga: podstawą medytacji jest Słowo Boże, a nie komentarz, który ma tylko pomóc zwrócić uwagę na pewne aspekty).

Medytację rozpoczynamy od „stanięcia” w obecności Bożej – można przeżegnać się, spojrzeć na krzyż czy ikonę. Chodzi o uświadomienie sobie, że staję przed Bogiem, moim Stwórcą i Odkupicielem. Bardzo ważne jest, aby nie przechodzić powierzchownie przez ten pierwszy etap medytacji. Od dobrego wejścia w prawdę o Bożej obecności w dużej mierze zależy, czy modlitwa będzie owocna.

Następny krok to modlitwa przygotowawcza: aby wszystkie moje myśli, zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty i prosty na służbę i ku chwale Twego Boskiego Majestatu. W tej modlitwie, która nie zmienia się przez całe rekolekcje, chodzi o czystość intencji, o to, żeby podczas modlitwy naprawdę szukać Boga, a nie siebie.

Teraz należy przywołać zaproponowany we wprowadzeniu obraz, wyobrazić sobie rozważaną scenę biblijną. To wyobrażenie ma nam pomóc wejść głębiej, nie tylko refleksją intelektualną, w medytowany fragment Pisma św. – patrzeć, słuchać, odczuwać, zobaczyć też siebie w tej scenie. Niektórzy ludzie mają dużą łatwość posługiwania się wyobraźnią, dla innych jest to trudne. Niemniej jest to ważny element medytacji i należy go podjąć.

Następny punkt to prośba o konkretny owoc medytacji, co oczywiście nie odbiera Panu Bogu możliwości obdarzenia nas czymś, czego się nie spodziewaliśmy. Nie trzeba bać się prosić wedle tego, co podpowiada serce. Bóg skoryguje moją prośbę – być może pod koniec medytacji zrozumiem, że należało ją sformułować inaczej.

Teraz następuje właściwa medytacja. Jest to modlitwa, która otwiera całego człowieka na obecność i działanie Boga. Trzeba uważnie patrzeć i słuchać, by poznać jaką prawdę przekazuje mi Bóg w rozważanym tekście biblijnym. Nie należy zastanawiać się nad sensem teologicznym, zaglądać do przypisów, ani zerkać na inne fragmenty. Ważne jest to, co to słowo chce powiedzieć mnie osobiście tu i teraz. Nie intelektualizować! Nie zastępować Bożej mądrości swoją własną. Nie chodzi o to, by teraz wszystko zrozumieć. Medytacja to szukanie szczerego spotkania z sobą i z Bogiem. Podczas medytacji nie należy rozwiązywać problemów, lecz trwać przy Bogu, smakować Jego słowo, karmić się nim.

Słowo Boże rozważane na medytacji jest zawsze skierowane do konkretnego człowieka i chce rzucić światło na jego obecną sytuację. Nie chodzi o to, żeby poznać teoretycznie jakąś ogólną prawdę o Bogu, ale żeby wejść do swojego serca i przyjrzeć się jakiego rodzaju uczucia (emocje) i poruszenia woli (pragnienia) wywołuje w nas rozważane słowo. W jaki sposób oświetla ono moje życie – przeszłe, teraźniejsze i przyszłe? Co Bóg chce mi pokazać, do czego zaprosić? Jaka jest moja odpowiedź? Co mogę zrobić w konkretnych sytuacjach mojego życia.

Podczas medytacji mogą pojawiać się rozproszenia: trudności ze skupieniem, pustka albo przeciwnie – gonitwa myśli. Nie należy się tym przejmować, tylko spokojnie przenieść uwagę z powrotem do rozważanego tekstu i obrazu. Czasem jednak jakaś myśl czy obraz uporczywie wraca. Warto wtedy się zatrzymać i przyjrzeć, bo może to być jakaś ważna, ale odsuwana lub nieuświadomiona, sprawa czy relacja, która zasługuje na to, żeby spojrzeć na nią w świetle Bożego Słowa. W medytacji nigdy nie należy się spieszyć. „Nie ilość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadowala i nasyca duszę” napisał święty Ignacy.

Całą medytację należy zakończyć serdeczną, bezpośrednią rozmową z Bogiem Ojcem, z Chrystusem lub Matką Najświętszą. Dobrze jest podziękować za światła, które pojawiły się, podczas modlitwy, szczerze mówić o trudnościach, prosić o pomoc.

Po zakończonej modlitwie należy poświęcić chwilę na refleksję nad przebiegiem medytacji. Można zapisać jakieś myśli czy odczucia ze swojego rozmyślania. W trakcie medytacji nic nie notujemy! Czasami mamy takie przekonanie, że koniecznie trzeba zapisać jakąś myśl „bo ucieknie”. Tego nie należy się obawiać. Naprawdę ważne myśli zostaną, a jeżeli coś umknie, to widocznie nie było takie ważne.

Na medytacji nie chodzi o to, by odkrywać niezwykłe rzeczy, radykalnie rozwiązywać swoje problemy, ale raczej, żeby zobaczyć, w jaki sposób Bóg prowadził nas na modlitwie, jak dawał się poznać, a także to, w jaki sposób odpowiadałem na tę obecność. Taką obserwację warto zanotować. Można również wrócić do medytacji wieczorem, podsumowując dzień. Podczas rachunku sumienia na pewno uda się zobaczyć, w jaki sposób modlitwa pomagała w odkrywaniu Bożej obecności i działania pośród mijającego dnia.

Ważnym elementem tych rekolekcji jest rozmowa z osobą towarzyszącą w rekolekcjach, tak zwanym kierownikiem duchowym, który jednak tak naprawdę nie „kieruje”, nie rozwiązuje problemów, nie udziela rozstrzygających odpowiedzi. On tylko towarzyszy, pomaga w dostrzeżeniu Bożego prowadzenia. Jest to ktoś, kto ma doświadczenie w rekolekcjach, niekoniecznie osoba duchowna. Na rozmowie należy powiedzieć o swoim sposobie medytacji, o ewentualnych trudnościach. Należy skupić się na tym, co przeżywamy w czasie modlitwy. Nie chodzi o to, by mówić wyłącznie o sprawach „pobożnych”, ale żeby przede wszystkim skupić się na tym, czego doświadczamy na modlitwie, i jak to się odnosi do naszego życia, starając się dostrzec w tym wszystkim obecność Boga. Ważna jest szczerość, otwartość, zaufanie. Osoba towarzysząca nie ocenia, lecz pomaga. Treść rozmowy objęta jest tajemnicą.

Na koniec warto przypomnieć, że cały czas tych rekolekcji jest czasem modlitwy: nie tylko pory wyznaczone w sposób szczególny, ale również cały dzień. Doświadczenie modlitwy porannej dobrze jest wnieść w codzienność. Można np. kończyć medytację rozmową z Bogiem prosząc, aby to, co się zobaczyło czy przeżyło, było dalej pogłębiane pośród pracy, odpoczynku, codziennych zajęć. W dobrym przeżyciu rekolekcji bardzo pomaga wprowadzenie na ten czas pewnego wyciszenia, skupienia – żeby w codzienności zrobić miejsce dla Boga: mniej telewizji, niepotrzebnych zajęć, za to może czas na spacer, na nawiedzenie kościoła itd. Ważne jest, o ile tylko to możliwe, częstsze uczestnictwo w mszy świętej.

link do artykułu