Newsletter WŻCh w Polsce – listopad 2015

30 listopada 2015

 

Skrót najważniejszych informacji miesiąca

 • Czas pomyśleć o życzeniach na Boże Narodzenie
 • Kalendarz liturgiczny WŻCH
 • Fundament w chicagowskiej WŻCh
 • Kalendarz Wielkopostny otrzymał patronaty medialne
 • WŻCh Bytom żegnało Mariannę Ławnik
 • W skrócie…
 • Przybysze i cierpienie – relacja z Raguzy
 • Kalendarz liturgiczny WŻCh na 2016 r.
 • Medytacja chrześcijańska

Czas pomyśleć o życzeniach na Boże Narodzenie

Moi drodzy! Podobnie jak przed rokiem w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia chcielibyśmy rozkręcić taką mini akcję, aby każda wspólnota podstawowa w Polsce, jeśli zechce, mogła przesłać wspólnocie światowej i sobie nawzajem, specjalne życzenia poprzez specjalny świąteczny newsletter.

Treść życzeń dowolna + jakieś wasze wspólne zdjęcie wystarczą. Świąteczny newsletter zostanie rozesłany dokładnie 24 grudnia i trafi do ponad 400 wżchowiczów i ich sympatyków z całego świata.

Przez tę akcję chcemy pokazać szerszy kontekst wspólnotowy tych świąt i okazję do zaprezentowania się innym.

To bardzo ważne abyście napisali też coś więcej o swojej wspólnocie i o jej wyjątkowej tożsamości; czym żyje na co dzień? czym się charakteryzuje? Może to co czyni was wyjątkowymi to dzieło, którego się podjęliście, a może to ludzie, którzy ją tworzą są nietuzinkowi? Może wyjątkowy był moment powstania waszej grupy który jest wciąż dla Was istotny? Spróbujcie poszukać w waszych grupach tej jedynej rzeczy, która przyciągnęła Was do WŻCh i jest tak silna, że trwacie w niej do dzisiaj. To także okazja do nawiązania nowych kontaktów i spojrzenie na jej różnorodność i bogactwo.

Teksty i zdjęcia przesyłajcie na adres [email protected] do Radka Lebowskiego który redaguje całość. Termin przesyłania do 22 grudnia br.

Życzenia formułujemy w dowolnym języku.


Kalendarz liturgiczny WŻCH

Nowy rok liturgiczny także dla WŻCh oznacza specjalne włączenie się w życie kościoła. Dzięki naszemu Asystentowi krajowemu o. Schulzowi SJ mamy do dyspozycji świetną, bo dedykowaną propozycję jaką jest kalendarz liturgiczny WŻCh. W codziennej modlitwie możemy uczestniczyć w wielkiej zadumie kościoła nad działaniem Boga w życiu wielu tych którzy byli przed nami także z grona Sodalisów. Pełna wersja w załączniku. W przyszłym roku czeka nas:

 • 8 grudnia 2015 r. – Rozpoczęcie Roku Miłosierdzia
 • 2 luty 2016 r. – Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego
 • Wielki Post – Czas rekolekcji radiowych i w ciągu życia także wg Kalendarza Wielkopostnego.
 • 20 lutego – Szkoła Animatora WŻCh – św. Szczepan, Narbutta (tylko dla jej uczestników)
 • 4 kwietnia – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Święto Patronalne WŻCh
 • 14-16 kwietnia – Centralne uroczystości z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, Gniezno – Poznań
 • 3 maja – Akt oddania Polski Matce Bożej, Częstochowa
 • 21 maja – Szkoła Animatora WŻCh – św. Szczepan, Narbutta (tylko dla jej uczestników)
 • 7 – 10 lipca – Seminarium wakacyjne WŻCh w Otwocku, zarówno dla uczestników Szkoły Animatora, jak i dla innych członków WŻCh
 • 17-31 lipca – Światowe Dni Młodzieży i Magis 2016
 • 17 – 23 lipca – programy Magis 2016
 • 25 – 31 lipca – Światowe Dni Młodzieży (Ojciec Św. Franciszek w Krakowie 28 – 31 lipca)
 • 20 listopada 2016 r. – Zakończenie Roku Miłosierdzia – Oddanie Polski Chrystusowi, Królowi Wszechświata, Kraków, Łagiewniki

Fundament w chicagowskiej WŻCh

W dniach 24-29 listopada 2015 odbyły się po raz kolejny rekolekcje ignacjańskie „Fundament”. Tym razem miejscem odprawianych rekolekcje był Dom Rekolekcyjny Sióstr Dominikanek w Justice. W rekolekcjach, które prowadził Jerzy Mordarski SJ uczestniczyło 8 osób.

Tematem przewodnim „Fundamentu” było przykazanie miłości: „Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego” (Mk 12, 30-31). Ponieważ w czwartek 26 listopada w Stanach Zjednoczonych przypadło Święto Dziękczynienia uczciliśmy je świątecznym obiadem i tradycyjnym indykiem. Siostry Dominikanki, które tak pięknie nas przyjęły zatroszczyły się o smaczne posiłki oraz odpowiedni klimat sprzyjający skupieniu i modlitwie. (JM)


Kalendarz Wielkopostny otrzymał patronaty medialne

W ramach akcji zdrapka wielkopostna udało nam się pozyskać kilku istotnych patronów medialnych którzy pomogą nam w dotarciu do osób chcących przeżyć w wyjątkowy sposób Wielki Post 2016. Współpracę rozpoczęli: serwis Deon.pl, Katolik.pl, Tygodnik Niedziela oraz Caritas Polska. To ogromna szansa na spopularyzowanie takiej formy przeżywania WP w codzienności każdego z nas.

Akcja ma ogromny potencjał z dziedziny nowej ewangelizacji. Dzięki niej WŻCh staje się rozpoznawalne i jest dziełem, które może realizować każdy na miarę swoich możliwości.

Zapraszamy wszystkich członków WŻCh do rozsyłania informacji o tej akcji posiłkując się materiałami stąd. W pierwszym rzędzie chodzi o dotarcie do wspólnot parafialnych i chrześcijańskich. Zdrapka kosztuje symboliczne 1 zł. 10% ze sprzedaży zdrapki otrzyma krajowa WŻCh. Kalendarz już teraz można zamawiać na stronie krakowskiej Wżch.


WŻCh Bytom żegnało Mariannę Ławnik

Po bardzo długim zmaganiu się z chorobą nowotworową, odeszła do Pana nasza koleżanka, Marianna Ławnik. Była w naszej wspólnocie od samego początku, uczestnicząc w życiu wspólnoty bardzo czynnie, z przerwami na pobyty w szpitalach. Niemal do końca brała udział w spotkaniach wspólnotowych. Chociaż nie ma jej wśród nas, ale jest w naszych sercach i pozostanie tam na zawsze. Pamiętajmy o niej w modlitwie.

W imieniu bytomskiej wspólnoty WŻCh – Maryla Szota.


W skrócie…

 • Białystok – W dniach 23 i 24 X 2015 gościliśmy o. A. Jacyniaka SJ, który w Białymstoku brał udział w konferencji „Konsekracja życia”.
 • Białystok – 14 XI 2015 odbyło się spotkanie „Świadkowie wiary. O życiu chrześcijan na Bliskim Wschodzie”. Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Prześladowanie chrześcijan na świecie w XXI wieku”.
 • Lublin, rozpoczęły się adwentowe medytacje Pisma Świętego organizowane przez WŻCh
 • Poznań- 7 listopada – dzień skupienia Poznańskiej WŻCh | temat: Miłosierdzie, wdzięczność służba
 • Trójmiasto. Rozpoczęły się internetowe rekolekcje adwentowe
 • Odbyło się zgromadzenie krajowe CLC na Tajwanie

Przybysze i cierpienie – relacja z Raguzy

Patrick Jutz, WŻCh Niemcy

Dojechaliśmy w niedzielę, po dziewięćdziesięciu minutach podróży z lotniska w Katanii do Raguzy, gdzie spotkaliśmy Katalinę z Chorwacji oraz Pino z Luksemburga. Opuścili oni Raguzę jeszcze tego samego dnia. We Włoszech uchodźcom pomaga wiele organizacji działających w imieniu rządu. WŻCh we Włoszech w porozumieniu z katolicką Fundacją Świętego Jana Chrzciciela (Fondazione San Giovanni Battista) zapewnia przez pół roku sześciu wolontariuszy pracujących nieodpłatnie, w trzytygodniowych okresach. Teraz, w listopadzie dołączamy do grona wolontariuszy. Grupa składa się z siedmiu osób ze Szwajcarii, Francji, Słowenii, Holandii i Niemiec.
Czytaj więcej…


Kalendarz liturgiczny WŻCh na 2016 r.

Liturgia jako szczególne miejsce spotkania ze słowem Bożym jest jednym z filarów życia naszej Wspólnoty. W nadchodzącym roku będziemy mogli skorzystać z kalendarza liturgicznego na 2016 przygotowanemu dla naszej wspólnoty, przez o. Adama Schulza. W kalendarzu odnotowane są czekające nas najważniejsze wydarzenia we wspólnocie oraz wymieniane są wszystkie uroczystości, święta i wspomnienia liturgiczne z uwzględnieniem świętych Sodalicji Mariańskich a teraz i WŻCh. Kalendarz dostępny jest w pliku PDF


Medytacja chrześcijańska

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na comiesięczną medytację chrześcijańską prowadzoną według metody świętego Ignacego. Spotkania odbywają się w trzecie czwartki miesiąca od godz. 18 – 20 w sali Emaus w Domu Parafialnym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy Rakowieckiej 61. Medytacje prowadzi Wspólnota Życia Chrześcijańskiego.


Jeśli Twoja wspólnota chce podzielić się poprzez ten newsletter ważnymi informacjami z resztą świata materiały należy przesyłać na adres [email protected] do 25 każdego miesiąca. Obecnie docieramy do ponad 400 osób.