XIX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce (26 stycznia)

Tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, 26 stycznia 2019 roku, przypada XIX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Tegoroczne hasło brzmi: „Chrześcijanie i muzułmanie: od współzawodnictwa do współpracy”. Główne obchody odbędą się w Białymstoku.

„Wszyscy mamy prawo i obowiązek zaświadczać o Jedynym Wszechpotężnym, którego wyznajemy i dzielić się z innymi treścią naszej wiary, przy jednoczesnym poszanowaniu ich religii i uczuć religijnych. Abyśmy zatem mogli postępować na drodze pokojowych i braterskich relacji, pracujmy razem i okazujmy sobie wzajemny szacunek”- czytamy w przesłaniu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. Tradycyjnie jego tytuł jest również hasłem najbliższego Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce („Chrześcijanie i muzułmanie: od współzawodnictwa do współpracy”).

Ogólnopolskie obchody Dnia Islamu będą miały miejsce w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej. Gospodarzem spotkania będzie bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. W programie zaplanowano m.in. czytanie fragmentów Pisma Świętego oraz Koranu, modlitwę i przekazanie znaku pokoju oraz wystąpienia. Ze strony chrześcijańskiej głos zabierze o. Zygmunt Kwiatkowski SJ a ze strony muzułmańskiej Artur Konopacki. Dzień wcześniej na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się ogólnopolska konferencja „Kościół katolicki w dialogu z religiami. Od współzawodnictwa do współpracy”.

Powyższe informacje zaczerpnięte zostały ze strony Konferencji Episkopatu Polski, na której można zapoznać się z programem obchodów oraz materiałami XIX Dnia Islamu:

https://episkopat.pl/xix-dzien-islamu-w-kosciele-katolickim-w-polsce-26-stycznia/

Niniejsze zaproszenie oraz program obchodów centralnych  w Białymstoku,  program konferencji naukowej w Warszawie i program obchodów lokalnych  XIX Dnia Islamu zamieszczone zostały na stronie Rady Wspólnej Katolików i Muzułamanów:

http://www.radawspolna.pl/index_XIX_DzIsl.html?option=com_content&task=view&id=83&Itemid=56

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 22 1020 1013 0000 0202 0328 6929

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

Newsletter

Wysyłane raz w miesiącu najważniejsze informacje z życia wspólnoty narodowej.

© WŻCH Polska 2021
Wykonanie: Solmedia.pl