Na dobry początek ... pozwól odnowić siebie

Kilka myśli na początek Wielkiego Postu 

Wielki Post jest uważany za czas wewnętrznej przemiany, w którym nie myśli się tylko o sobie, ale wybiera rezygnację z czegoś na rzecz innych oraz dialog z Bogiem, aby dostrzec to, co istotne. Rozpoczynamy nową jakość wielkopostnej drogi. To już kolejna edycja „odsłaniania” propozycji praktyk/ćwiczeń, które mają pomóc w głębszym doświadczeniu siebie i swojej codzienności (świata) w perspektywie Boga. Będziemy czynić to, co czyni wielu, ale tym razem chcemy zaangażować się „bardziej”. Z większą uwagą, z żarliwą konsekwencją, czasami pod prąd zniechęcenia lub zmęczenia stawiać kroki i iść...

Tegoroczny Wielki Post każe nam na nowo podjąć konfrontację z Jezusem Chrystusem, by stawać się chrześcijanami bardziej zaangażowanymi w dawaniu świadectwa wartościom ludzkim i ewangelicznym w świecie. Te „czterdzieści dni” zapraszają nas do podjęcia procesu odnowienia wiary: nadania jej nowych kształtów indywidualnych i społecznych, uczynienia jej bardziej osobistą i bardziej zaangażowaną. Wymaga ona ciągłego zrozumienia i pogłębiania, aby być ciągle żywą. Wszelkie zmiany bowiem pozostaną nieskuteczne, jeżeli wiara nie nabierze na nowo żywotności, stając się głębokim przekonaniem i rzeczywistą siłą.

Ale jak wierzyć, mógły zapytać Ktoś przechodzący obok, skoro wokół wielu akcentuje tylko samowystarczalność i kult podstępnych pytań, gdy wołają „czy to prawda?” Zachowujemy się niekiedy jak uczniowie w łodzi szarpiący Jezusa podczas burzy. I co słyszymy? Dochodzą do nas słowa, pokonujące wszelki opór: „Ruszcie się, wyjdźcie, zmieńcie miejsce, odnówcie swój charyzmat, ożywcie Waszą miłość nawiazując relację z Duchem Świętym, słuchajcie owiec z wami idących, pachnijcie owcami – to znaczy stawiajcie pytania – bądźcie trawą na wietrze, nie sałatą – woła współczesny Piotr – Biskup Rzymu – Franciszek.

  • Główne zadanie: rozpoznać – mając do dyspozycji cały arsenał wyśmienitych narzędzi duchowych – formę ekspresji Boga, zapraszającego każdego z nas do wielkiej przygody, której na imię chrześcijaństwo.
  • Co jest potrzebne: Œ
  • obecność – gdy tylko spostrzeżesz zejście z drogi, wracaj do tego, co aktualnie się dzieje; Œ
  • uwolnienie naturalnych zdolności – talenty wprowadź w obrót: Œ
  • nową jakość myślenia Œ
  • nową wrażliwość na potrzeby Œ
  • odwagę do prezentowania nowej jakości postrzegania Œ
  • otwartość na spotkanie z innymi.
  • Jaka szansa leży przed nami?Œ
  • mamy szansę, z racji na konstelację tego postnego czasu, na kształtowanie obrazu Wspólnoty chrześcijan, a nie tylko funkcjonowania w niej.

Tegoroczna przygoda „Zdrapki wielkopostnej” ma jeszcze jeden znaczący wymiar. Przebiega w kontekście jubileuszu obecności Maryi w Jasnogórskiej Ikonie. Miejsce szczególne i obecność ponadczasowa: wielki Dar i nieustające wyzwanie – byśmy indywidualnie i jako Naród, za Jej wzorem i pomocą, zawsze byli obecni, nieustannie pamiętali i ciągle czuwali, ufając. A Ona delikatnie, ale zdecydowanie, podpowiada/daje radę, jak czerpiącym wodę w Kanie Galilejskiej: cokolwiek Syn mój wam powie, to czyńcie! Dobrej drogi!

boguslaw spurgjasz

prezydent Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Polsce

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce
ul. Rakowiecka 61, 02-532 Warszawa
NIP: 5213137346, REGON: 017235359
tel.: +48 733 734 777
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
nr konta: 22 1020 1013 0000 0202 0328 6929