Tydzień z Laudato si`

Troska o wspólny dom – konieczność ciągłej odnowy – kreatywność

Beskid Śląski
Beskid Śląski

 

Teksty z encykliki papieża Franciszka Laudato si’ zaproszeniem do:

  • przyjrzenia się własnemu stylowi życia,
  • dokonania właściwej jego oceny,
  • podjęcia konkretnej, najbardziej palącej, zmiany.
Wybierz siedem dni / w każdym z nich (najlepiej do południa) znajdź 20 minut na spotkanie z sobą i ze Stwórcą / płaszczyzną spotkania niech będzie wybrany tekst z encykliki Laudato si’ / wieczorem, jak Nikodem, porozmawiaj z Jezusem o narodzinach z wody i Ducha / na zakończenie przywołaj ponownie wybrany tekst z encykliki.

Czytaj dalej

Silence Martina Scorsese

Wtorkowego wieczoru (7 lutego 2017 r.) oglądałem Silence Martina Scorsese w przedpremierowej edycji w kinie „Muranów”. Występ rozpoczął się o godzinie dwudziestej, sala była wypełniona po brzegi. W powietrzu wyczuwało się pewne napięcie, sugerujące poważne treści i oczekiwanie. Po wyjściu mroźny wiatr jakby zachęcał do dłuższego pozostania w atmosferze ciszy... i wsłuchania się w różne głosy wnętrza.

Silence jest opartą na japońskiej powieści historią dwóch jezuitów z Portugalii, którzy wybrali się do Japonii w poszukiwaniu ich religijnego mentora, który pracował tam jako misjonarz, a który według dochodzących wieści na temat jego wiary został odstępcą. – 300 000 katolików żyło w XVI wieku w Japonii, owoc właśnie owych jezuickich misji. W pewnym momencie jednak rozrastająca się społeczność wywołała u sprawujących lokalnie władzę przerażenie (dokładne tego przyczyny nie są wyjaśnione w filmie) i reżim zaczął tępić chrześcijaństwo, doprowadzając do brutalnych pogromów. Przed tymi prześladowaniami nie uchronili się także misjonarze, którzy zmuszeni przy pomocy tortur do publicznego wyrzeczenia się swej wiary, mieli być przykładem dla japońskich chrześcijan.

Silence – cisza, nie słyszenie Boga w obliczu cierpienia i prześladowania. Film jest filozoficznym esejem, który podąża śladami, badając je, tych i innych pytań: Jaki jest sens wiary, jeśli ona w ogóle nie lub tylko negatywnie wpływa na życie? Czy religia jest prawdą uniwersalną czy raczej dziedzictwem kultury narodu? Wiara jako prawda czy jako droga?  Wśród tych „religijnych” pytań ukryte jest pytanie o religię w wymiarze społeczno-politycznym. Co takiego „niebezpiecznego” (słowo użyte przez Scorsese kilkakrotnie w dialogu „międzyreligijnym” w filmie) było w chrześcijaństwie, co przynosiło ze sobą do innych struktur społecznych? Kilkakrotnie musiałem robić łuk do innego filmu o jezuickich misjach – tym razem w Ameryce Łacińskiej...

Współczesnemu człowiekowi zmagania (walka) jezuitów z ich głęboko zakorzenionymi przekonaniami mogą wydawać się dziwne, co grozi filmowi ze strony niektórych widzów zagrożonych usuwaniem się spod stóp fundamentu, ale dla jezuitów ich religia jest czymś tak rzeczywistym, jak dla świeckich humanistów naszych czasów prawa człowieka – uniwersalne i nienaruszalne.

Z tego punktu widzenia Silence jest godny polecenia także post-religijnej publiczności: jako kawałek historii, ale także jako podróż w świat ludzkich przekonań i wartości. Dla garstki wiernych, którzy wytrwali w miastach świata Zachodu, Scorsese rzuca pytanie: czy w wierze chodzi o obiekt, czyli o coś prawdziwie rozpoznawalnego, co można nosić i chronić przy sobie jako skarb, o jedną ustaloną ścieżkę, czy też jedynie o nawigacyjną pomoc w podróży do jednego, osiągalnego różnymi drogami, celu.

Film wymaga niezwykłej uwagi oczu (wiele symbolicznych pociągnięć pędzlem kamery), uszu (gra dźwiękiem na różnych poziomach – łącznie z brzmieniem językowym – przenikająca głęboko w świat doznań emocjonalnych), umysłu (szukania i zrozumienia pytań i rozważań Reżysera) oraz całego ciała (warto zarejestrować przechodzące po skórze ciarki w niektórych momentach).

Na koniec trzy kwestie:

1) tytułu filmu nie przetłumaczyłbym przy pomocy polskiego słowa „milczenie” – sugeruje winę po stronie milczącego (odbieranego jako milczący). Pozostałbym przy pierwszym skojarzonym pojęciu w języku polskim („cisza”) w momencie usłyszenia tytułu Silence. Sądzę, że Scorsese maluje raczej sytuację bycia głuchym (trudności w usłyszeniu) na wielopostaciowy/wielowymiarowy głos Boga i uporczywego trwania tylko przy jednowymiarowości...

2) dziękuję bardzo środowiskom Gutekfilm.pl i Centrum JP2 za zaproszenie Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, którą przyszło mi reprezentować, na projekcję tego filmu...

3) bardzo zachęcam do obejrzenia Silence – oraz do przeprowadzenia później rozmowy (w grupie – może z zaproszonymi Gośćmi) wokół zawartych w tym obrazie ważnych tematów.

 

boguslaw spurgjasz

Encyklika o św. Andrzeju Boboli

Invicti athletae Christi - Niezwyciężony Atleta Chrystusa


Do Czcigodnych Braci Patriarchów, Prymasów, Arcybiskupów, Biskupów i innych Ordynariuszy Miejsca żyjących w pokoju i jedności ze Stolicą Apostolską - w trzechsetną rocznicę chwalebnego męczeństwa św. Andrzeja Boboli.
Pius XII Czcigodnym Braciom - z pozdrowieniem i Apostolskim błogosławieństwem.
Jest naszym gorącym pragnieniem, żeby wszyscy po całym świecie uczestnicy chlubnego miana katolików, a zwłaszcza ci synowie ukochanej przez nas polskiej ziemi, dla których niezwyciężony bohater Chrystusowy Andrzej Bobola jest chlubą i wspaniałym wzorem chrześcijańskiego męstwa, w trzechsetną rocznicę jego zgonu pobożnym sercem i umysłem rozważyli jego męczeństwo i jego świętość.

Czytaj dalej

Benedyt XVI - znak

Amplituda emocji związana z decyzją Benedykta XVI o zakończeniu przez niego urzędu piotrowego w Kościele jakby nieco maleje. Medialna wrzawa (przechodząca czasami w histerię próby ratowania Kościoła) przygasa i poszukuje nowych sensacji. Zapraszani przez mainstreamowe media „eksperci” nagłaśniają swoje opinie – nie słuchając głosu najważniejszej Postaci. Rozmowy chrześcijan oraz tych z różnych kręgów relacji do Kościoła wydają się czasami trochę zagubione lub nieuporządkowane, a nawet sprawiające wrażenie omawiania tej papieskiej decyzji jakby wyrwanej z kontekstu całości pontyfikatu, nawet więcej z kontekstu całości  życia osoby, której na imię Joseph Ratzinger.

Czytaj całość (plik pdf)

Kalendarz liturgiczny WŻCh na 2016 r.

Liturgia, jako szczególne miejsce spotkania ze słowem Bożym jest jednym z filarów życia naszej Wspólnoty. W nadchodzącym roku będziemy mogli skorzystać z kalendarza liturgicznego na 2016 przygotowanemu dla naszej wspólnoty, przez o. Adama Schulza. W kalendarzu odnotowane są czekające nas najważniejsze wydarzenia we wspólnocie oraz wymienine są wszystkie uroczystości, święta i wspmnienia liturgiczne z uwzględnieniem świętych Sodalicji Mariańskich a teraz i WŻCh.
Kalendarz dostępny jest w pliku PDF.
Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce
ul. Rakowiecka 61, 02-532 Warszawa
NIP: 5213137346, REGON: 017235359
tel.: +48 733 734 777
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
nr konta: 22 1020 1013 0000 0202 0328 6929